Wybierz region

Wybierz miasto

  50 lat Filharmonii Opolskiej

  Autor: Kacz

  2002-06-28, Aktualizacja: 2004-12-18 00:29 źródło: Opole

  Jubileusz 50-lecia Filharmonii Opolskiej odbył się z kilkoma zgrzytami. Najgorszym potknięciem był dobór rocznicowego repertuaru. Zdaniem obserwatorów i kilku byłych dyrektorów filharmonii, wybór smutnych pieśni ...

  Jubileusz 50-lecia Filharmonii Opolskiej odbył się z kilkoma zgrzytami. Najgorszym potknięciem był dobór rocznicowego repertuaru. Zdaniem obserwatorów i kilku byłych dyrektorów filharmonii, wybór smutnych pieśni Mieczysława Karłowicza i Johannesa Brahmsa na taką radosną uroczystość był pomyłką.

  Impreza rozpoczęła się od parady Młynówką. Na łódce wypożyczonej od brzeskich saperów płynęło pięciu muzyków. Jak na paradę to też nie za wiele, ale zebranym wokół Młynówki ludziom taki pomysł przypadł do gustu, szczególnie że filharmonicy grali muzykę łatwą i przyjemną. Wybór padł m.in. na "La Kukaracza" i "Yesterdey". Komentarze były przychylne, ludzie stwierdzili nawet, że to dobry pomysł, żeby kultura wysoka wyszła na ulicę, a właściwie wypłynęła w Opole. Z łódki muzycy przesiedli się do ustrojonej zielenią miejskiej kolejki.

  O ile parada po mieście spotkała się z akceptacją i pozytywnymi reakcjami mieszkańców Opola, to jubileuszowy koncert, który odbył się w sali koncertowej FO miał już dużo gorsze recenzje.

  Przede wszystkim repertuar zupełnie nie pasował do okoliczności. Msza żałobna i smutne takty pieśni Brahmsa zdecydowanie kłóciły się z oczekiwaniami gości. Padały opinie, że na Złote Gody w repertuarze powinien pojawić się utwór Elsnera, patrona filharmonii. Na tą okazję doskonały mógł być też Fryderyk Chopin, czy któryś z obecnych wielkich kompozytorów, Panderecki lub Kilar. Tyle krytyka. Z nieprzychylnymi komentarzami nie zgadza się Bogusław Dawidow, dyrektor artystyczny filharmonii, który stwierdził, że świadomie wybrał taki, a nie inny repertuar i nie rozumie zarzutów wobec tak doskonałego dzieła jakim jest niewątpliwie "Niemieckie Requiem" Johannesa Brahmsa.

  Sonda

  Czy lekarze powinni robić transfuzję wbrew woli umierającej?

  • Tak (62%)
  • Nie (38%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.