Wybierz region

Wybierz miasto

  Belfer na bruk!

  Autor: Marek Ostrowski

  2002-03-22, Aktualizacja: 2004-12-18 00:53 źródło: Opole

  Ostatnie lata upłynęły na Opolszczyźnie pod znakiem oświatowych wojen. Pedagodzy co jakiś czas manifestowali w sprawie podwyżek, ale opinia publiczna ekscytowała się głównie strajkami okupacyjnymi w obronie zamykanych ...

  Ostatnie lata upłynęły na Opolszczyźnie pod znakiem oświatowych wojen. Pedagodzy co jakiś czas manifestowali w sprawie podwyżek, ale opinia publiczna ekscytowała się głównie strajkami okupacyjnymi w obronie zamykanych wiejskich szkółek. Reformę niby już wdrożyliśmy, ale pod nóż pójdzie pewnie jeszcze niejedna szkoła.


  Za każdą szkolną batalią kryli się nie tylko sfrustrowani rodzice, ale także zagrożeni utratą pracy nauczyciele. Mieszkańcy nie chcieli, by ich małe pociechy dojeżdżały do sąsiednich miejscowości, bali się też, że po zamknięciu szkoły zniknie ostatnie miejsce jakoś tam integrujące lokalną społeczność. Ale to nauczyciele byli stawiani pod ścianą: bo co ma ze sobą zrobić człowiek, który wybrał los prowincjonalnej Siłaczki, a reforma oświaty nagle wyrzuciła go na aut?


  Szkoły nie damy!


  O determinacji lokalnych społeczności najlepiej świadczy radykalizm stosowanych metod. Rodzice nie tylko obwieszali szkolny gmach flagami, ale też decydowali się na nieposyłanie dzieci na lekcje i sami zasiadali w szkolnych ławkach, żądając przyjazdu burmistrza, kuratora a nawet wojewody.


  Czasem szli jeszcze dalej. W Kotlarni w gminie Bierawa mieszkańcy nie zawahali się na ryzykowną polityczną zagrywkę: stwierdzili, że szkołę chce im zamknąć mniejszość niemiecka i ogłosili, że zakładają Stowarzyszenie Mniejszości Polskiej w Gminie Bierawa. Skończyło się sporą awanturą, mówiła o tym cała Polska, ale szkołę wybroniono. Gorąco było także w Grabinie w gminie Biała Prudnicka - tu też akcentowano, że "niemiecka" władza chce zamykać placówkę, która powstała przed ostatnią wojną jako szkoła polskojęzyczna. W Jarnołtówku w gminie Głuchołazy rodzice twardo zapowiedzieli że w razie likwidacji ich ukochanej podstawówki doprowadzą do secesji: zrobią referendum i przyłączą sią do ościennej gminy Prudnik. Prośba, groźba, szantaż - rodzice chwytali się każdej deski ratunku.


  Jedni protestowali skutecznie, inni bez powodzenia, większość jednak nie walczyła w ogóle, godząc się z argumentami ekonomicznymi wysuwanymi przez włodarzy ich gminy. W efekcie w latach 1996 - 2001 na Opolszczyźnie zlikwidowano w sumie 177 szkół podstawowych. Tylko w 8 przypadkach Kuratorium Oświaty skorzystało z prawa weta i negatywnie zaopiniowało likwidacyjne wnioski władz samorządowych. Trzymano się zasady, że gospodarz terenu wie najlepiej, jaka sieć oświatowa jest mu potrzebna.


  Sami zróbcie szkołę


  W kilku miejscowościach - między innymi Mechnicy, Żużeli, Burgrabicach czy wspomnianej Grabinie - zastosowano wyjście awaryjne. Skoro rodzice nie chcieli odpuścić, a gmina nie miała zamiaru do szkoły dopłacać, Kuratorium proponowało: załóżcie stowarzyszenie, które przejmie prowadzenie szkoły.


  - Dla mnie takie rozwiązanie wpisuje się w logikę reformy, która zakładała między innymi, że szkoła pełni rolę usługową wobec lokalnej społeczności. Jeśli rodzice biorą na siebie odpowiedzialność za prowadzenie szkoły, to jest to wielki krok w stronę społeczeństwa obywatelskiego - zachwalał takie rozwiązanie wywodzący się z AWS były kurator Sławomir Kłosowski.


  - Nie jesteśmy przekonani do takich pomysłów. Jeśli ludzie z własnej woli chcą założyć społeczną szkołę, to nie należy im przeszkadzać. Ale nie powinno być tak, że rodziców stawia się pod murem i właściwie zmusza do wyboru takiego rozwiązania. To wygląda tak, jakby władza przerzucała odpowiedzialność za wykształcenie młodzieży na cudze barki - ripostuje Dorota Dancewicz z ZNP.


  Ucz się, belfrze, ucz...


  Niechęć związkowców jest tu zrozumiała o tyle, że w takiej społecznej szkole obowiązują inne reguły gry. Nauczyciel zatrudniany jest przez organ prowadzący (stowarzyszenie rodziców) nie na podstawie Karty Nauczyciela, ale przepisów kodeksu pracy. Jest słabiej chroniony a znacznie surowiej oceniany. Nic to nie szkodzi, jeśli rodzicom zależy przede wszystkim na poziomie nauczania, gorzej, gdy próbują swoją szkołę prowadzić jak najtaniej. Bo wtedy warunki pracy grona pedagogicznego mogą być mało przyjemne.


  Pewne jest, że praca belfra już dawno przestała być komfortowa. Jeszcze niedawno inne branże wypominały nauczycielom, że prowadzą tylko 18 lekcji w tygodniu, a mają aż trzy miesiące wakacji w roku. To pozorne dolce vita już dawno się skończyło: nauczyciele płacą ciężkie pieniądze za kolejne kursy i podyplomowe studia, bo to jedyny sposób, by nadążyć za reformą. Ktoś, kto przez lata uczył w podstawówce historii i geografii, po wprowadzeniu gimnazjów został praktycznie bez godzin. Albo odszedł, albo przestawił się na inny przedmiot.


  - Nauczyciele dokształcają się dziś nie tylko po to, by podnieść kwalifikacje, ale przede wszystkim, by w ogóle się w zawodzie utrzymać - ocenia prezes Dancewicz.


  Tak jest w całej Polsce, ale w Opolskiem sytuacja jest wyraźnie gorsza. Tu nie można się pocieszać, że nadchodzi wyż. On nadejdzie dopiero za kilkanście lat. Jakie straty poniesie do tego czasu opolskie szkolnictwo?

  Sonda

  Czy lekarze powinni robić transfuzję wbrew woli umierającej?

  • Tak (62%)
  • Nie (38%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.