Wybierz region

Wybierz miasto

  Bitwa o księgę

  Autor: rog

  2002-03-15, Aktualizacja: 2004-12-18 00:55 źródło: Opole

  Po niemal półwiecznej przerwie odnalazła się bezcenna XV-wieczna "Księga praw miejskich Głubczyc". Zaginęła w 1945 roku, a ostatni ślad urywa się w Raciborzu. Jakie były jej dalsze losy, na razie nie wiadomo.

  Po niemal półwiecznej przerwie odnalazła się bezcenna XV-wieczna "Księga praw miejskich Głubczyc". Zaginęła w 1945 roku, a ostatni ślad urywa się w Raciborzu. Jakie były jej dalsze losy, na razie nie wiadomo. Być może w przyszłości rąbka tajemnicy uchyli multimilionerka Barbara Piasecka-Johnson, która jest obecnie właścicielką bezcennego manuskryptu. Teraz trwa bój o to, kto powinien dostać księgę.


  Oczywiście nie za darmo, a za kilkaset tysięcy złotych. Obecnie nabliższa wykupienia rękopisu jest Biblioteka Narodowa w Warszawie.


  Księga ujrzała ponownie światło dzienne, kiedy Piasecka-Johnson poprosiła Bibliotekę Narodową o dokonanie wyceny rękopisu. Chciała go w maju wystawić na aukcję w warszawskim antykwariacie "Lamus". Dochód ze sprzedaży rękodzieła miał zasilić konto jej fundacji i zostać przekazany na rzecz dzieci autystycznych.


  Eksperci biblioteki rozpoznali w księdze bezcenne dzieło z XV wieku. Od tej pory trwa kampania na rzecz ocalenia zabytku przed kupnem i wywiezieniem poza granice kraju. Na razie największe szanse na zdobycie księgi ma Biblioteka Narodowa. Potrzebuje jednak około 500 tysięcy złotych. Jest to dosyć zawrotna suma i bez pomocy sponsorów i skarbu państwa, raczej nie uda się jej zebrać.

  Sonda

  Czy lekarze powinni robić transfuzję wbrew woli umierającej?

  • Tak (62%)
  • Nie (38%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.