Wybierz region

Wybierz miasto

  Człowiek tygodnia ; Batrosz Żurakowski

  Autor: Kacz

  2002-10-04, Aktualizacja: 2004-12-18 00:09 źródło: Opole

  Bartosz Żurakowski, począwszy od 50. jubileuszowego sezonu artystycznego, jest dyrygentem asystentem Bogusława Dawidowa w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera.

  Bartosz Żurakowski, począwszy od 50. jubileuszowego sezonu artystycznego, jest dyrygentem asystentem Bogusława Dawidowa w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera.
  Urodził się w Opolu i tu ukończył PSM I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w klasie fortepianu. Studiował dyrygenturę w Akademii Muzycznej w Warszawie oraz kompozycję i pedagogiką muzyczną w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Za pulpitem dyrygenckim stanął w 1997 roku debiutując interpretacją dzieł kompozytorów XX-wiecznych.

  Swój warsztat dyrygencki poszerzał już w czasie studiów u boku dyrygenta Teatru Wielkiego w Łodzi, Kazimierza Wiencka, biorąc udział w przygotowaniu premier "Don Pasquale" Donizettiego, "Barona Cygańskiego" Straussa, "Cyrulika Sewilskiego" Rossiniego, "Strasznego dworu" i "Halki" Moniuszki, "Wesela Figara" Mozarta.
  W 1999 roku powołał do życia Polską Młodzieżową Orkiestrę Symfoniczną, zrzeszającą młodych muzyków z całej Polski, pozostając jej dyrygentem i prezesem stowarzyszenia na rzecz orkiestry.

  Obok profesorów - Kazimierza Wiencka, Benedykta Konowalskiego, największy wpływ na jego osobowość dyrygencką wywarli najwybitniejsi mistrzowie polskiej batuty: Jerzy Semkow, Jerzy Maksymiuk i Stanisław Skrowaczewski.

  Uczestniczył w I Ogólnopolskich Warsztatach dla Młodych Dyrygentów prowadzonych przez Marka Tracza z udziałem Orkiestry Symfonicznej "Opery Polskiej". Rozpoczął współpracę z wieloma orkiestrami symfonicznymi w Polsce i za granicą m.in. z Moskiewską Orkiestrą Symfoniczną.
  Więcej na temat: 

  Sonda

  Czy lekarze powinni robić transfuzję wbrew woli umierającej?

  • Tak (62%)
  • Nie (38%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.