Wybierz region

Wybierz miasto

  Historia kopalń złota w Głuchołazach

  Autor: Magdalena Roguska

  2002-04-12, Aktualizacja: 2004-12-18 00:48 źródło: Opole

  Pierwsze niepotwierdzone naukowo pogłoski o kopalniach złota w rejonie Głuchołaz mówią, że wydobywano je około 2000 roku przed naszą erą. Dopiero jednak od XIII wieku można znaleźć dowody na istnienie przemysłu ...

  Pierwsze niepotwierdzone naukowo pogłoski o kopalniach złota w rejonie Głuchołaz mówią, że wydobywano je około 2000 roku przed naszą erą. Dopiero jednak od XIII wieku można znaleźć dowody na istnienie przemysłu wydobywczego w tym rejonie. Powstanie Głuchołaz jest nierozerwalnie związane ze złotem. W trakcie akcji kolonizacyjnej prowadzonej równolegle przez biskupa wrocławskiego Wawrzyńca i margrabię morawskiego Władysława Henryka, doszło do rywalizacji o leżące na tym terenie złoża złota.

  Około roku 1220 władca Moraw zajął siłą biskupią osadę górniczą Cukmantel (dzisiejsze Zlate Hory). Aby zapobiec dalszym aneksjom biskup zlecił przeprowadzenie akcji kolonizacyjnej, w wyniku której założone zostały Głuchołazy.


  Rejon gór Opawskich to najbardziej na południe wysunięty okręg górniczy Śląska, związany z wydobyciem złota. Obejmuje on okolice Głuchołaz, Konradowa, Jarnołtówka po stronie polskiej. Większość złotonośnych pokładów, leży po czeskiej stronie, w okolicach miast Zlate Hory i Jesenik.
  Na stoku Kopy Biskupiej powstał warowny zamek Lichtenstein, a nieopodal drugi. Miały one zapewnić bezpieczeństwo i spokój górnikom pracującym przy wydobyciu drogocennego kruszcu. Między XIV a XV wiekiem zaprzestano wydobycia złota. Rozwija się natomiast wydobycie rud żelaza i hutnictwo. Tymczasem źródła historyczne podają, że w 1445 roku zbójcy zrabowali z Głuchołaz dużą ilość kruszcu. Wznowienie eksploatacji złota nastąpiło pod koniec XV wieku i trwało do końca XVII stulecia. Jedynie na Górze Poprzecznej koło Zlatych Hor, prowadzona była jeszcze eksploatacja złota, a w XIX wieku pirytu. Wyrobiskiem, które miało największe znaczenie była Sztolnia Trzech Króli, łącząca Głuchołazy ze Zlatymi Horami.


  W czasie badań terenowych udało się ustalić przybliżoną lokalizację Sztolni Trzech Króli. Wejście do niej znajduje się 100 metrów od stacji kolejowej Głuchołazy Zdrój.

  Sonda

  Czy lekarze powinni robić transfuzję wbrew woli umierającej?

  • Tak (62%)
  • Nie (38%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.