Wybierz region

Wybierz miasto

  Kolorowe cudeńka

  Autor: Rog

  2002-03-08, Aktualizacja: 2004-12-18 00:56 źródło: Opole

  Prawie 70 osób wzięło udział w tegorocznej edycji konkursu "Kroszonki opolskie 2002". Jak zwykle obowiązywały regulaminowe trzy techniki zdobienia jaj, rytownicza, batikowa i oklejania z zastosowaniem tradycyjnych ...

  Prawie 70 osób wzięło udział w tegorocznej edycji konkursu "Kroszonki opolskie 2002". Jak zwykle obowiązywały regulaminowe trzy techniki zdobienia jaj, rytownicza, batikowa i oklejania z zastosowaniem tradycyjnych materiałów, czyli na przykład rdzenia z sitowie. Okazuje się jednak, że nawet w takim konkursie nie obejdzie się bez modowych nowinek.


  W tym roku jury zaskoczyła swoją pracą pani Leokadia Suchanek z Dańca. Jej kroszonki, były bardzo nietypowe. Piękne i wymagające mozolnej pracy. Na posmarowaną klejem skorupę, pani Leokadia naklejała koraliki i cekiny. Sztuka po sztuce, aż powstawała kolorowa mozaika.


  - Takich kroszonek nie opłaca się robić na sprzedaż. Musiałyby dużo kosztować - wyjaśniała Leokadia Suchanek - można je podarować komuś bliskiemu.


  Jury nie wiedziało jak ocenić te prace. Ponieważ technika, którą posługiwała się kobieta, nie była żadną z trzech konkursowych.


  - Spotykaliśmy się czasami z nowatorskimi rozwiązaniami, podczas różnych konkursów. Na pewno będziemy musieli to jakoś dostrzec w sposób formalny. Komisja nie będzie mogła przyrównać tych prac do pozostałych, spełniających konkursowe wymogi, ale na pewno je w jakiś sposób nagrodzi - mówił Jarosław Gałęza, dyrektor muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach.


  Drugiego dnia konkursu kroszonki zdobiły dzieci. Autorzy najpiękniejszych pisanek zostaną nagrodzeni, a ich prace będzie można oglądać w skansenie w Bierkowicach.

  Sonda

  Czy lekarze powinni robić transfuzję wbrew woli umierającej?

  • Tak (62%)
  • Nie (38%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.