Wybierz region

Wybierz miasto

  Krótkie dzieje krasiejowskich dinozaurów

  Autor: ? most

  2002-04-26, Aktualizacja: 2004-12-18 00:45 źródło: Opole

  Pierwsze szczątki zwierząt prehistorycznych znaleziono w Krasiejowie już w... 1986 roku. Odkrycie dokonane przez licealistę zostało jednak zignorowane i przez następne lata cementownia w Strzelcach Opolskich przerabiała ...

  Pierwsze szczątki zwierząt prehistorycznych znaleziono w Krasiejowie już w... 1986 roku. Odkrycie dokonane przez licealistę zostało jednak zignorowane i przez następne lata cementownia w Strzelcach Opolskich przerabiała iły razem z kośćmi dinozaurów na cement.


  Jako pierwszy kości znalazł Krzysztof Spałek, mieszkający w tymże Krasiejowie, o kilkaset metrów od wyrobiska. Dziś ma tytuł doktora i jest adiunktem Wydziału Nauk Przyrodniczo-Technicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, wtedy był uczniem drugiej klasy liceum.


  - Mniej więcej w tym czasie zainteresowałem się paleontologią i zacząłem krążyć po różnych opolskich wyrobiskach. I tu, pod samym nosem, znalazłem kręgi dinozaurów. Skąd wiedziałem? A czyje kości mogły zalegać w iłowcu pstrym z okresu triasu? - opowiada Spałek.


  Licealista próbował zainteresować znaleziskiem swoich nauczycieli, opowiedział o nim także ówczesnemu kierownikowi kopalni iłów. Bezskutecznie, został wyśmiany, nikt nie wierzył, że w jakiejś zapadłej dziurze mogą się znajdować szczątki dinozaurów. On wiedział jednak swoje i znosił do domu co ciekawsze kawałki. Po latach, gdy zaczął studia we Wrocławiu, zaczął je wozić swoim wykładowcą w plecaku. Byli wyraźnie zainteresowani, raz nawet wybrali się do Krasiejowa uczelnianą nyską i przewieźli do Wrocławia pokaźną partię kości.


  Sensacyjne odkrycie zostało upublicznione dopiero w 2000 roku. Naukowcy z Instytutu Paleontologii Polskiej Akademii Nauk ujawnili, że odkryli w Krasiejowie części szkieletów płazów i gadów sprzed 225 milionów lat. Tłumaczyli, że odkrycie jest wyjątkowe, bo w grę wchodzi najstarsze znalezisko tego typu na świecie - stanowiska na pustyni Gobi i w Stanach Zjednoczonych są młodsze o jakieś kilkanaście milionów lat.


  - Z paleontologicznego punktu widzenia jest to dziś najatrakcyjniejsze miejsce na świecie. Nigdzie na tak małej przestrzeni nie ma takiego nagromadzenia szczątków mezozoicznych kręgowców. Bez wątpienia jest to największe takie cmentarzysko w Europie - twierdził prof. Jerzy Dzik z Instytutu Paleobiologii PAN, który nadzorował wykopaliska.

  Sonda

  Czy lekarze powinni robić transfuzję wbrew woli umierającej?

  • Tak (62%)
  • Nie (38%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.