Wybierz region

Wybierz miasto

  Minoryci do remontu

  Autor: most

  2002-05-17, Aktualizacja: 2004-12-18 00:40 źródło: Opole

  Niedawno pisaliśmy o planach uratowania popadającego w ruinę pofranciszkańskiego kościoła w Brzegu, jednej z najpiękniejszych gotyckich świątyń na Śląsku.

  Niedawno pisaliśmy o planach uratowania popadającego w ruinę pofranciszkańskiego kościoła w Brzegu, jednej z najpiękniejszych gotyckich świątyń na Śląsku. Plany te nabierają rumieńców - wojewódzki konserwator zabytków w Opolu Maciej Mazurek poinformował właśnie, że biuro ds. usuwania skutków powodzi przekazało na ten cel 300 tysięcy złotych.


  - Warunkiem otrzymania tych środków miało być wyłożenie przez starostwo w Brzegu 75 tysięcy złotych. Starosta nie ma tych pieniędzy, ale szczęśliwie ja mam w moim budżecie na ten cel 100 tysięcy złotych. Dogadaliśmy się, że te środki zostaną potraktowane jako nasz wkład - mówi Mazurek.
  Wstępny plan ratowania Kościoła Minorytów zakładał co prawda wydanie w pierwszym rzucie 700 tysięcy złotych, ale już 400 tysięcy powinno wystarczyć na oddalenie groźby katastrofy budowlanej: zabezpieczenie tych fragmentów ścian, które nadal grożą zawaleniem oraz usunięciu gruzu po zawalonej wieży, który rozpiera mury od środka.


  Jak powiedział "Gazecie" Mazurek, w najbliższym tygodniu Brzeg odwiedzi ordynariusz diecezji wrocławskiej kardynał Gulbinowicz. Będzie okazja do sprecyzowania wspólnego stanowiska w sprawie przyszłości kościoła. Przypomnijmy, że wstępny plan zakładał, że zabytek zostanie doprowadzony do stanu surowego, a potem oddany Kościołowi, który urządzi w nim kaplicę garnizonową.

  Sonda

  Czy lekarze powinni robić transfuzję wbrew woli umierającej?

  • Tak (62%)
  • Nie (38%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.