Wybierz region

Wybierz miasto

  MOP-y ruszą jesienią

  Autor: Beata Sypuła

  2009-07-20, Aktualizacja: 2009-07-20 08:23 źródło: Dziennik Zachodni

  Już po wakacjach rozpoczną się roboty ziemne w szczerych polach, obok krótkich odcinków polskich autostrad. Zaczną powstawać wreszcie dawno oczekiwane MOP-y, czyli miejsca obsługi podróżnych.

  Już po wakacjach rozpoczną się roboty ziemne w szczerych polach, obok krótkich odcinków polskich autostrad. Zaczną powstawać wreszcie dawno oczekiwane MOP-y, czyli miejsca obsługi podróżnych.


  Chodzi przede wszystkim o stacje benzynowe, lokale gastronomiczne, hotele oraz o inne punkty usługowe dla kierowców. Po rocznych bojach zakończył się przetarg na ich budowę. To była ostra gra, bo ruch na autostradach gwarantuje inwestorom spore zyski.

  Przypomnijmy: 23 października ubiegłego roku w przetargu zakończonym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad wyłoniono firmy, które uzyskały prawo do budowy aż sześciu stacji paliw przy autostradach A2 (odcinek Konin - Stryków) oraz A4 (Wrocław - Katowice).

  Postępowanie przetargowe trwało rok, a jego uczestnikami były największe firmy prowadzące w Polsce sieci stacji paliw. Na A4 dwie pary miejsc obsługi podróżnych po dwóch stronach autostrady - na odcinkach Witowice/Oleśnica oraz Rachowice/Kozłów koło Gliwic - wybuduje spółka Lotos Paliwa.

  - Obiekty powinny przez nas zostać oddane do użytku już na początku 2010 roku - zapewnia Hanka Krzyżańska, prezes spółki Lotos Paliwa. - Ubiegamy się jeszcze o ostatnie decyzje administracyjne przed złożeniem wniosków o pozwolenie na rozbudowę.

  Lotos oddał już w maju pierwszą stację w Kołbaskowie, przy autostradzie A6 prowadzącej z Polski do Niemiec.

  Zgodnie z planem prace przygotowawcze rozpoczną się w sierpniu, a ciężkie roboty ziemne przy budowie miejsc obsługi podróżnych ruszą we wrześniu. Jak będą one wyglądały i kto będzie w nich świadczył np. usługi gastronomiczne czy hotelarskie?

  - Za organizację infrastruktury gastronomicznej na naszych MOP odpowiada firma McDonald's Polska. Umowę w tej sprawie podpisaliśmy jeszcze w styczniu tego roku - informuje Robert Łaniewski z Lotos Paliwa. - Natomiast z właścicielami marek hotelowych, które pomogą nam w zagospodarowaniu MOP, prowadzimy finalne rozmowy.

  Operatorem hoteli przy MOP-ach Lotosu może być ComfortExpress, spółka specjalizująca się w budowie hoteli i restauracji na stacjach paliw. Swoje pierwsze obiekty przy stacjach ComfortExpress uruchomił w ubiegłym roku.

  GDDKiA informuje, że w ramach rozwoju sieci autostrad w Polsce zaplanowała do 2015 roku około 100 podobnych MOP.

  Sonda

  Czy lekarze powinni robić transfuzję wbrew woli umierającej?

  • Tak (62%)
  • Nie (38%)