Wybierz region

Wybierz miasto

  Nie taka Unia straszna

  Autor: Marek Ostrowski

  2002-03-08, Aktualizacja: 2004-12-18 00:56 źródło: Opole

  Wstąpienie Polski do Unii to wydarzenie porównywalne z przyjęciem chrześcijaństwa - stwierdził poseł Józef Oleksy, który w minioną niedzielę otwierał w Opolu pierwsze w kraju Biuro Informacji Europejskiej.

  Wstąpienie Polski do Unii to wydarzenie porównywalne z przyjęciem chrześcijaństwa - stwierdził poseł Józef Oleksy, który w minioną niedzielę otwierał w Opolu pierwsze w kraju Biuro Informacji Europejskiej.Biuro ma być częścią nowej strategii rządu na rzecz przekonania Polaków do korzyści wynikających z integracji. Na zainteresowanych unijną problematyką opolan czeka trójka świetnie przeszkolonych pracowników i kawiarenka internetowa, która pozwoli chętnym posurfować aż do Brukseli.


  Uroczystość otwarcia Biura miała staranną oprawę. Najpierw w Miejskim Ośrodku Kultury spotkali się działacze młodzieżowych struktur partii politycznych, którzy ogłosili, że będą ponad politycznymi podziałami działać na rzecz integracji. Ściągnięte z Warszawy VIP-y wygłosiły przemówienia na temat zalet Wspólnoty, a potem w towarzystwie młodzieży przemaszerowały pod Opolski Urząd Wojewódzki, by przeciąć wstęgę i wpisać się do wyłożonej w Biurze księgi pamiątkowej. Na szczęście impreza nie ograniczyła się do ściskania dłoni, poklepywania po plecach i wygłaszania frazesów. Politycy znaleźli też trochę czasów na spotkanie z dziennikarzami. I tu rozmawiano już bardziej konkretnie.


  - Wszyscy musimy mieć świadomość, że po ostatnich wyborach sytuacja się zmieniła, bo do Sejmu nie weszły dwie prawicowe partie, które opowiadały się za integracją, czyli Unia Wolności i AWS. Mamy za to w parlamencie partie, które występują przeciw wejściu do Unii. I one domagają się równego dostępu do mediów publicznych, co w oczywisty sposób utrudnia rządowi promocję naszego członkostwa - tłumaczył poseł Oleksy, przewodniczący Sejmowej Komisji Integracji Europejskiej.


  O tym, jak będzie się teraz promować unię, mówił Sławomir Wiatr, świeżo upieczony pełnomocnik rządu do przygotowania referendum. Przyznał, że w ramach oszczędności budżetowych wydatki na promocję integracji są w tym roku o połowę niższe. Obiecywał jednak, że będą wydawane z większą rozwagą.


  - Poprzednia ekipa przygotowała mnóstwo różnych broszurek, które z merytorycznego punktu widzenia były nawet poprawne, ale trudno było ocenić, do kogo są adresowane. I nic dziwnego, że potem zalegały magazyny. Zapomniano o tym, co nazwałbym podejściem marketingowym - tłumaczy minister Wiatr.


  Uczciwie przyznać trzeba jednak, że sam minister Wiatr zaprezentował się jako mało przekonujący spec od marketingu. Apelował o to, by o Unii mówić ludzkim językiem, a sam co chwila uciekał w biurokratyczną nowomowę, mówiąc o "inicjatywności" albo "promocji informacji w rozumieniu makrospołecznej edukacji". Brzmiało okropnie, ale trzeba pamiętać, że minister Wiatr dopiero co objął swoje stanowisko. Ma jeszcze czas, by nauczyć się rozmawiać ze zwykłym Kowalskim. Najciekawsze w wystąpieniu Wiatra było co innego. Otóż ogłosił on, że latem 2003 roku w całej Polsce zorganizowana zostanie seria koncertów wielkich gwiazd muzyki pop, które będą promować ideę integracji. Jest szansa, że finałowy koncert odbędzie się w amfiteatrze u podnóża Góry św. Anny. Kto wie, może zagra dla nas sam Robbie Williams?

  Sonda

  Czy lekarze powinni robić transfuzję wbrew woli umierającej?

  • Tak (62%)
  • Nie (38%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.