Wybierz region

Wybierz miasto

  Nie zapomnimy.....

  Autor: Kacz

  2002-09-13, Aktualizacja: 2004-12-18 00:14 źródło: Opole

  Opole, podobnie jak cały świat obchodziło rocznicę zamachów terrorystycznych, które 11 września ubiegłego roku wstrząsnęły całym światem. W Filharmonii Opolskiej odbył się koncert charytatywny, w którym jako solista ...

  Opole, podobnie jak cały świat obchodziło rocznicę zamachów terrorystycznych, które 11 września ubiegłego roku wstrząsnęły całym światem. W Filharmonii Opolskiej odbył się koncert charytatywny, w którym jako solista wystąpił znakomity amerykański pianista Kevin Kenner. W Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu odbył się pokaz slajdów z Manhattanu autorstwa Andrzeja Jerzego Lecha, nowojorczyka polskiego pochodzenia.

  Wczoraj na całym świecie jednoczono się z rodzinami i przyjaciółmi ofiar, które zginęło pod bliźniaczymi wieżami World Trade Center, a także innymi, którzy tego dnia zginęli z rąk terrorystów.

  - W rocznicę tych tragicznych wydarzeń łączymy się poprzez muzykę z wszystkimi cierpiącymi po stracie najbliższych - mówił Bogusław Dawidow dyrektor artystyczny FO. - Chcieliśmy wybrać Requiem Mozarta, bo ten utwór chyba najlepiej oddaje klimat tamtych chwil, ale ostatecznie zdecydowaliśmy się na Adagio Samuela Barbera oraz II koncert fortepianowy Fryderyka Chopina. To przedsięwzięcie na mniejszą skalę co w konsekwencji pozwoli nam przekazać większą kwotę na powodzian.

  Dochód z koncertu, około 20 tysięcy złotych zostanie bowiem przekazany na konto PCK i przesłany dla ofiar powodzian w Polsce, Czechach i Niemczech.

  Punktualnie o godzinie 18 w Galerii Sztuki Współczesnej rozpoczęła się multimedialna prezentacja przezroczy pokazujących widok Manhattanu, który przez kilkanaście lat utrwalany był przez polskiego fotografa Andrzeja Jerzego Lecha.

  Autor urodził się we Wrocławiu, ale przez długi czas mieszkał i tworzył w Opolu. W 1986 roku we własnym mieszkaniu otworzył prywatną galerię "5d/3". Rok później wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Zamieszkał w New Jersey, po drugiej stronie rzeki Hudson, oddzielającej miasto Nowy Jork od Jersey. Okna jego pracowni wychodziły na tą część Manhattanu, gdzie stały wieże. Lech przez wiele lat podziwiał i utrwalał widok, którego nierozłączną częścią przez wiele lat były Twin Towers. Wystawa pokazywana była jednocześnie w kilkunastu miejscach w całym kraju, dokładnie o tej samej godzinie. Pokazowi towarzyszyła skomponowana specjalnie na tą okazję muzyka zespołu Motion Trio.

  Punktualnie o godzinie 21 w wielu opolskich domach zapaliły się świeczki, znak pamięci o ofiarach wrześniowych wydarzeń sprzed roku.

  Sonda

  Czy lekarze powinni robić transfuzję wbrew woli umierającej?

  • Tak (62%)
  • Nie (38%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.