Wybierz region

Wybierz miasto

  NIK udzielny

  Autor: most

  2002-04-12, Aktualizacja: 2004-12-18 00:48 źródło: Dziennik Zachodni

  Opolska delegatura Najwyższej Izby Kontroli jest najmniejszą w kraju, ale ma opinię pracowitej i skutecznej. Taką pochlebną opinię wystawił opolskim kontrolerom prezes NIK Mirosław Sekuła podczas roboczej wizyty w ...

  Opolska delegatura Najwyższej Izby Kontroli jest najmniejszą w kraju, ale ma opinię pracowitej i skutecznej. Taką pochlebną opinię wystawił opolskim kontrolerom prezes NIK Mirosław Sekuła podczas roboczej wizyty w delegaturze.
  Prezes Sekuła bardzo pochlebnie wyrażał się także o znakomitych relacjach delegatury z mediami - z danych NIK wynika, że w minionym roku aż 82 teksty prasowe nawiązywały do wyników kontroli przeprowadzonych przez NIK.


  - To bardzo ważne, bo współpraca z mediami jest warunkiem dotarcia z naszymi wynikami do społeczeństwa. Do polityków i stosownych urzędów trafiają nasze raporty, ale do zwykłych ludzi trafiają ich prasowe omówienia. Jesteście naszym największym sojusznikiem - mówił do dziennikarzy prezes Sekuła.


  Niestety, goście z centrali (był też wiceprezes NIK Zbigniew Wesołowski) nie ujawnili w Opolu żadnej nowej afery. Tłumaczyli, że muszą być wstrzemięźliwi, bo obowiązuje ich tajemnica kontrolerska i do czasu przekazania gotowych raportów Sejmowi i stosownym urzędem Izba ma obowiązek zachować pełną dyskrecję. Prezes Sekuła zdradził za to nową strategię Izby - jej władze chcą, by terenowe delegatury były jeszcze bardziej samodzielne i z własnej inicjatywy wszczynały jak najwięcej postępowań związanych z lokalnymi sprawami (teraz jest tak, że bardzo wiele kontroli to część akcji ogólnokrajowych).


  - Zależy nam, by delegatura była poważnym partnerem dla prokuratury i innych organów kontrolnych - stwierdził Sekuła.


  NIK ujawnił też finansowe skutki swoich działań. W ubiegłym roku zakwestionował zasadność wydania 3,5 miliarda złotych, a odzyskał dla skarbu państwa 290 milionów (to sporo, bo funkcjonowanie NIK kosztowało podatnika 196 milionów).

  Sonda

  Czy lekarze powinni robić transfuzję wbrew woli umierającej?

  • Tak (62%)
  • Nie (38%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.