Wybierz region

Wybierz miasto

  Od paserów do dziupli

  Autor: most

  2002-03-15, Aktualizacja: 2004-12-18 00:55 źródło: Opole

  Opolska policja namierzyła aż cztery "dziuple", w których cięto na części samochody skradzione na terenie Opolszczyzny, ościennych województw i Niemiec. Zatrzymano dziewięciu mężczyzn w wieku od 20 do 45 lat.

  Opolska policja namierzyła aż cztery "dziuple", w których cięto na części samochody skradzione na terenie Opolszczyzny, ościennych województw i Niemiec. Zatrzymano dziewięciu mężczyzn w wieku od 20 do 45 lat. Wszyscy są mieszkańcami województwa opolskiego. Sześciu zostało już tymczasowo aresztowanych, wobec pozostałych sąd zastosował dozór policyjny. Za paserstwo mienia znacznej wartości grozi im do 10 lat więzienia.


  W dziuplach znaleziono części co najmniej 30 aut, które przewieziono na parking policyjny w Dąbrowie Niemodlińskiej. Samochodowego złomu było tyle, że wypełnił aż pięć ciężarówek.


  - Przarabiano głównie auta zachodnich marek, niemieckich i francuskich. To były nowe samochody, góra "czterolatki" - informuje komisarz Anna Wawrzczak-Gazda z Zespołu Prasowego opolskiej KWP.


  Osobom postronnym przerabianie drogich limuzyn na części może się wydawać pomysłem nieopłacalnym. Złodzieje rozmontowali na przykład volkswagena polo, który kosztował 45 tysięcy złotych, a uzyskane części sprzedali za skromne 4 tysiące. Okazuje się jednak, że taka forma działania jest coraz częstsza.


  - Złodzieje rzadziej kradną samochody, by coraz trudniej sprzedać. Ostatnio przerzucili się na demontaż aut na części. Są one potem zazwyczaj sprzedawane na śląskich giełdach samochodowych - powiedział młodszy aspirant Zygmunt Smoleń, szef działającego od czterech lat Zespołu ds. Zwalczania Przestępczości Samochodowej Wydziału Kryminalnego KWP w Opolu. - Zazwyczaj pierwsi wpadają złodzieje samochodów, którzy potem doprowadzają policję do paserów. Tym razem było odwrotnie. Poszukiwania złodziei, którzy kradli samochody, nadal trwają.


  Warto dodać, że liczba takich kradzieży stale maleje - o ile w roku 1998 w województwie skradziono 991 wozów, to w roku 2001 już tylko 676. Wykrywalność wzrosła w tym czasie z 14,3 procent do 33,7 procent.

  Sonda

  Czy lekarze powinni robić transfuzję wbrew woli umierającej?

  • Tak (62%)
  • Nie (38%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.