Wybierz region

Wybierz miasto

  Opolscy Niemcy podsumowali rok

  Autor: most

  2002-03-29, Aktualizacja: 2004-12-18 00:51 źródło: Opole

  Coroczny zjazd sprawozdawczy Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim (DFK) odbył się w sobotę na Górze św. Anny. Delegaci udzielili absolutorium swoim liderom z posłem Henrykiem Krollem na czele i ...

  Coroczny zjazd sprawozdawczy Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim (DFK) odbył się w sobotę na Górze św. Anny. Delegaci udzielili absolutorium swoim liderom z posłem Henrykiem Krollem na czele i zmienili statut tak, by móc usuwać "czarne owce". Pesymiści przewidują, że to koniec demokracji w szeregach Mniejszości.


  Po zjeździe nie spodziewano się żadnych wielkich zmian, bo miał charakter wyłącznie sprawozdawczy. Ewentualne spory o przywództwo będą miały miejsce na następnym, już wyborczym zjeździe. Oczekiwano jednak, że delegaci w jakiś sposób ustosunkują się do problemów nękających Towarzystwo.
  Problemów nie brak: w ostatnich kilkunastu miesiącach Towarzystwo pokłóciło się z władzami RFN o sposób działania Fundacji Rozwoju Śląska (z trudem osiągnięto kompromis), odniosło porażkę w wyborach parlamentarnych (ma dwóch posłów, ale kandydaci Mniejszości do Sejmu zebrali rekordowo niską liczbę niespełna 43 tysięcy głosów), podzieliło się w sprawach politycznych sojuszy (jedni działacze chcą utrzymania koalicji z AWS i UW, inni prą do porozumienia z SLD). Można było oczekiwać, że zjazd jakoś się do tych problemów ustosunkuje.


  Nic takiego się nie stało. Mimo krytycznych wystąpień delegatów z Olesna (to miasto dołączyło do Opolszczyzny niedawno i tamtejsi działacze jeszcze się nie przyzwyczaili do twardych rządów posła Krolla), większość ze 143 obecnych poparła oficjalną linię obecnych władz TSKN. A ona głosi, że miniony rok był trudny, ale Zarząd TSKN odniósł wiele sukcesów. Czyli - wszystko w porządku.


  Merytoryczna debata odbywała się za zamkniętymi drzwiami Domu Pielgrzyma - Mniejszość ma już taki zwyczaj, że zaprasza dziennikarzy tylko na nudną część oficjalną, a sprawy konkretne załatwia bez świadków. Tak było i tym razem.


  Delegaci podjęli kilka uchwał. Zaapelowali o to, by opolscy Ślązacy w czasie spisu powszechnego podali narodowość niemiecką. Zawnioskowali o utworzenie niemieckiego muzeum i powołanie do życia niemieckojęzycznej rozgłośni radiowej, która nadawałaby program przez całą dobę.


  Najważniejsza uchwała dotyczyła jednak zmiany statutu. Nowe zapisy pozwalają usunąć z TSKN każdego członka, który "działa na szkodę Towarzystwa". Taką "czarną owcę" mógłby wskazać nawet pojedynczy członek TSKN. Poprawka wzbudziła sporo emocji - Edward Flak, z wykształcenia prawnik, tłumaczył kolegom, że jest ona prawniczym bublem i najprawdopodobniej zostanie zakwestionowana przez sąd, który musi zatwierdzić statutowe zmiany. Delegaci uznali jednak, że zmianę trzeba wprowadzić, co jest dowodem, że Mniejszość nadal bardzo źle radzi sobie z krytyką, także tą z własnych szeregów. Teraz może się okazać, że każdy przeciwnik posła Krolla, który odważy się na publiczne skrytykowanie działań liderów, będzie zagrożony wydaleniem z Towarzystwa. Bo to od liderów zależeć będzie przecież ocena, co jest "działaniem na szkodę".


  Ciekawostką, odnotowaną przez bywalców takich zlotów, był fakt, że po raz pierwszy na zjeździe nie pojawił się żaden przedstawiciel Konsulatu Generalnego RFN we Wrocławiu. Nieoficjalnie przebąkiwano, że konsul zjazd zignorował, by zademonstrować swoje niezadowolenie z powodu afery Hitlersee. Jak wiadomo, dla polityków niemieckich najlżejsze nawet nawiązanie do III Rzeszy jest nie do przyjęcia. Tej interpretacji nie udało się jednak potwierdzić.

  Sonda

  Czy lekarze powinni robić transfuzję wbrew woli umierającej?

  • Tak (62%)
  • Nie (38%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.