Wybierz region

Wybierz miasto

  Pokrzywna; Czesi górą

  Autor: most

  2002-09-27, Aktualizacja: 2004-12-18 00:11 źródło: Opole

  Na samym szczycie Biskupiej Kopy, tuż przy świeżo odremontowanej wieży widokowej, widać już fundamenty nowego schroniska. Obiekt stawia Miro Petrzik ze Zlatych Hor, który od ładnych kilku lat pełni też obowiązki ...

  Na samym szczycie Biskupiej Kopy, tuż przy świeżo odremontowanej wieży widokowej, widać już fundamenty nowego schroniska. Obiekt stawia Miro Petrzik ze Zlatych Hor, który od ładnych kilku lat pełni też obowiązki opiekuna wieży. Schronisku po polskiej stronie granicy wyrasta więc groźna konkurencja.

  Góry Opawskie to turystyczna perła. Nie brak oczywiście amatorów górskich peregrynacji, którzy chętnie na Kopę wchodzą, ale ruch turystyczny jest znacznie słabszy niż przed wojną, kiedy to w jednym roku na szczycie pojawiało się nawet i sto tysięcy osób. W czasach panowania jedynie słusznego ustroju, kiedy to Polska Ludowa oficjalnie uważała Czechosłowację za kraj blisko zaprzyjaźniony, granicy pilnowano jak oka w głowie, skutecznie płosząc turystów.

  Dziś granica szczelna już nie jest, można ją przekroczyć choćby na Kopie, gdzie kilka lat temu otwarto turystyczne przejście graniczne. Wygląda jednak na to, że ten nowy, sprzyjający turystyce klimat Czesi wykorzystują lepiej od nas. Po naszej stronie granicy mamy tylko schronisko PTTK, które może się poszczycić wielkimi tradycjami, ale nie jest w stanie zaoferować zmachanemu globtroterowi kufelka zimnego piwa. I co się tu dziwić, że polscy turyści "niepatriotycznie" kontynuują wspinaczkę, by na samym szczycie kupić jasne z pianką od Petrzika. Bo Petrzik bardzo serio traktuje rolę kasztelana odrestaurowanej w 1996 roku wieży widokowej ? jako gościnny gospodarz czeka na gości z pamiątkami i czymś na wzmocnienie. A w przyszłości, gdy uda mu się postawić wymarzone schronisko ze szkła i drewna, zapewne na dobre zmonopolizuje Kopę. Kiedy to się stanie, nie wiadomo, zapewne trzeba będzie kilka lat poczekać. Oby tych lat nie zmarnowali gospodarze polskiego schroniska, już dziś powinni szykować się do ostrej walki o klienta.

  Sonda

  Czy lekarze powinni robić transfuzję wbrew woli umierającej?

  • Tak (62%)
  • Nie (38%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.