Wybierz region

Wybierz miasto

  Pół tysiąca inicjatyw

  Autor: Rozmawiał Marek Ostrowski

  2002-10-25, Aktualizacja: 2004-12-18 00:05 źródło: Opole

  Zarząd Miasta Opola powołała do życia specjalny zespół do kontaktów z organizacjami pozarządowymi. Czy taka komórka jest w Magistracie w ogóle potrzebna? Taki zespół jest niezbędny, podobne ciała istnieją już we ...

  Zarząd Miasta Opola powołała do życia specjalny zespół do kontaktów z organizacjami pozarządowymi. Czy taka komórka jest w Magistracie w ogóle potrzebna?

  Taki zespół jest niezbędny, podobne ciała istnieją już we wszystkich miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców i Opole było niechlubnym wyjątkiem. Tym bardziej, że już od trzech lat organizacje pozarządowe domagały się utworzenia takiego biura przy Urzędzie Miasta Opola, uważając, że brak jest koordynacji polityki społecznej władz miasta wobec tych organizacji.

  Jak wiele ich jest?

  Ich liczbę w mieście Opolu szacujemy obecnie na co najmniej 580. To stowarzyszenia rejestrowane w sądzie, oddziały stowarzyszeń, stowarzyszenia kultury fizycznej, kluby sportowe, uczniowskie kluby sportowe, fundacje, wreszcie ochotnicze straże pożarne.

  Jak duża część z nich oczekuje od miasta pomocy i współpracy?

  Około dwustu organizacji jest na tyle aktywnych, energicznych i chętnych do uczestniczenia w życiu publicznym i społecznym, by oczekiwać od miasta współpracy. Nie zawsze chodzi im o środki finansowe, czasem potrzebują doradztwa i konsultacji. Część organizacji oczekuje także pomocy w zabiegach o pozyskanie środków spoza miasta Opola, rozdzielanych choćby przez centralne fundusze. To ważny wątek, bo w najbliższym czasie dojdą też fundusze unijne. Zainteresowania z naszej strony potrzebują też stowarzyszenia słabsze, które istnieją od wielu lat, ale nie bardzo potrafią się odnaleźć w nowych realiach. Są i takie, które nie dopełniły obowiązku zapisania się w Krajowym Rejestrze Sądowym, co jest warunkiem odświeżenia osobowości prawnej. I my musimy wyciągnąć do nich rękę.
  Jak ta współpraca wyglądała do tej pory?

  Niektóre organizacje, zwłaszcza te o charakterze charytatywnym i społecznym, adresowały swoje wnioski do wydziału zdrowia i spraw społecznych. Ale to był wyjątek. Bo jest wiele stowarzyszeń, które stawiają sobie inne cele, na przykład zajmują się ochroną środowiska czy porządkiem publicznym. I one nie bardzo wiedziały, z kim mogą w Urzędzie Miasta rozmawiać, do kogo się zwrócić. Ta luka została zauważona, w listopadzie 2001 roku Rada Miasta Opola przyjęła obszerną informację na temat współpracy z organizacjami pozarządowymi, gdzie we wnioskach znalazł się postulat utworzenia takiego zespołu. Projekt poparli radni ówczesnej opozycji, w głosowaniu przeszedł jednogłośnie.
  Chyba niełatwo będzie kontaktować się z pół tysiącem ciał, z których każde ma inne cele i oczekiwania?

  Zakładamy, że teraz organizacje pozarządowe utworzą swoją własną reprezentację, rodzaj rady liderów czy komisji konsultacyjnej, z którą będziemy mogli pracować.

  Czy opolski Ratusz ma jakieś ekstraśrodki dla tych organizacji?

  W budżecie miasta są na ten cel konkretne pieniądze, w budżecie na ten rok była to na przykład kwota około 400 tysięcy złotych. Ale, co trzeba podkreślić, ta kwota już niedługo będzie znacznie wyższa, bo nasz zespół zajmie się też opiniowaniem wniosków do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

  A może warto by było zorganizować jakieś forum tych wszystkich społecznych ciał?

  O tym też myślimy, ale to poważne przedsięwzięcie, myślę, że takie spotkanie będzie możliwe najwcześniej na wiosnę 2003 roku.

  Organizacje pozarządowe z Opola, które chciałyby uzyskać więcej informacji, mogą dzwonić pod numer 4511- 977.

  Sonda

  Czy lekarze powinni robić transfuzję wbrew woli umierającej?

  • Tak (62%)
  • Nie (38%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.