Wybierz region

Wybierz miasto

  Pomniki do lustracji

  Autor: Marek Ostrowski

  2002-03-22, Aktualizacja: 2004-12-18 00:53 źródło: Opole

  Po prasowych publikacjach na temat nazistowskiej nazwy Hitlersee na pomniku w Szczedrzyku wojewoda opolski Leszek Pogan zarządził kontrolę upamiętnień postawionych w opolskich wsiach przez Mniejszość Niemiecką.

  Po prasowych publikacjach na temat nazistowskiej nazwy Hitlersee na pomniku w Szczedrzyku wojewoda opolski Leszek Pogan zarządził kontrolę upamiętnień postawionych w opolskich wsiach przez Mniejszość Niemiecką. Już wiadomo, że część z nich wymaga poprawek, nie wiadomo tylko, czy uda się je zrobić bez wywołania politycznej awantury.


  "Pomniki zarosły" - taka opinia krążyła po regionie od dobrych kilku lat. Sławna wojna pomnikowa, która przetoczyła się przez województwo opolskie na początku lat 90., zakończyła się rozejmem, którego założeń nie udało się jednak wprowadzić w życie. Co chwila pojawiały się informacje, że ustalenia wspólnej Komisji Pomnikowej, w której spory działaczy Mniejszości z urzędnikami wojewody łagodziła opolska kuria, nie wszędzie zostały zrealizowane. Pisała o tym prasa, wątek ten podjęli też posłowie SLD Jerzy Szteliga i Czesław Śleziak w słynnej interpelacji jeszcze z 1997 roku. Mimo to Urząd Wojewódzki nie podejmował żadnych konkretnych działań.


  Teraz urzędnicy ruszyli do akcji, ale trudno im się dziwić - powrót do nazwy Hitlersee był tak jednoznacznym i bezdyskusyjnym złamaniem obowiązujących zasad, że nie można było dłużej chować sprawy pod dywan.


  W przypadku Szczedrzyka gminne władze, wsparte przez miejscowych liderów Mniejszości Niemieckiej, zadziałały natychmisat, co spotkało się ze słowami uznania wojewody Pogana. Czy równie bezboleśnie uda się poprawić inne sporne monumenty?


  Skąd problem?


  Osobom słabo znającym opolskie realia należy się kilka słów wyjaśnienia. Otóż problem pomników rekonstruowanych przez Mniejszość Niemiecką pojawił się na początku lat 90., gdy Polska stała się krajem demokratycznym i opolscy Ślązacy mogli wreszcie ujawnić swoje przywiązanie do niemieckich korzeni. Przejawiało się o między innymi w oddolnych i zazwyczaj nielegalnych (bo niekonsultowanych z radami gmin) odbudowach pomników, które przed laty postawiono dla upamiętnienia żołnierzy poległych w I wojnie światowej. Mniejszość restaurowała taki pomnik, po czym dołączała akcenty związane z II wojną: listę poległych w walkach i zamordowanych przez Armię Czerwoną w roku 1945 oraz różne symbole nawiązujące do tamtych czasów. I one właśnie wywołały największe kontrowersje.


  - Władza musiała zareagować, bo pomniki były postawione z naruszeniem prawa i należało podjąć kroki, by je zalegalizować - wspomina Stanisław Skakuj, który jako dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich UW stanął na czele pamiętnej Komisji Pomnikowej. - Komisja miała też wypracować kompromis w sprawie kształtu i przesłania pomników. Chodziło o to, by nie raziły one uczuć Polaków. Ustalono więc, że niedopuszczalne są wszelkie symbole odwołujące się do hitleryzmu. Zniknąć miały także napisy i symbole gloryfikujące wojenną chwałę żołnierzy III Rzeszy. Nie było więc mowy o napisach typu "polegli bohaterowie" czy "święta walka", nie zgodziliśmy się też na żelazne krzyże, hełmy Wehrmachtu czy bagnety. Przyjęliśmy też zasadę, że w pobliżu pomnika powinna zostać zamocowana tablica w języku polskim, przedstawiająca jego historię i wymowę.


  Kompromis zawarto, choć nie było to sprawą łatwą, bo w wielu miejscowościach mieszkańcy niechętnie odnosili się do narzuconych poprawek. Procedura była prosta: wieś pomnik rekonstruuje, a właściwa rada gminy legalizuje go za pomocą stosownej uchwały poprzedzonej wizją lokalną.


  Czemu władza powinna zareagować


  Taka była teoria, bo w praktyce w wielu gminach sprawa utknęła i pomniki nie zostały poprawione. Co więcej, w opolskich wioskach pojawiły się nowe upamiętnienia, których fundatorzy (często na co dzień mieszkający w RFN) z nikim nie uzgadniali. Administracja rządowa o tym wiedziała, co potwierdził ostatnio asystent wojewody Przemysław Nijakowski przypominając, że przeprowadzona kilka lat temu rekontrola znalazła uchybienia w przypadku aż 44 monumentów.


  Czemu władza nie reagowała? Z dwóch powodów. Po pierwsze w obawie przed wywołaniem kolejnej awantury. Po drugie ? z czystej politycznej kalkulacji. W minionych latach niejedna rządząca w Warszawie koalicja potrzebowała w Sejmie kilku głosów posłów Mniejszości Niemieckiej i dlatego nie chciała ich zrażać, wypominając im pomnikowe zaniedbania.
  Sytuacja zrobiła się jednak niezdrowa. Napis Hitlersee dowodzi, że brak reakcji ze strony administracji wzbudził w wielu ludziach przekonanie, że "dziś wszystko wolno" (dokładnie takich słów użyła mieszkanka Steblowa, opowiadając do telewizyjnej kamery o kolejnym kontrowersyjnym pomniku).


  - Słaba władza nie tylko nie budzi szacunku, ale jest dla obywateli po prostu nieatrakcyjna - ocenia Skakuj.


  Taki ogląd władzy publicznej jest szczególnie niebezpieczny w przypadku Opolszczyzny, gdzie żyją mieszkańcy przyznający się do niemieckiej tożsamości. Pamiętajmy, że Niemcy od wieków mają bardzo krytyczny stosunek do polskich obyczajów - "polnischer Landtag", czyli "polski rząd", to pogardliwy synonim słabej i nieudolnej władzy. Niestety, nie reagując na przypadki łamania prawa Opolski Urząd Wojewódzki przez całe lata podtrzymywał ten niedobry i niebezpieczny stereotyp.


  Zróbmy to szybko


  Nie sposób ocenić, czy tym razem uda się sprawę załatwić szybko i bez kłótni. W tej chwili powołana przez Pogana komisja fotografuje 20 wybranych pomników, by na sobotnim zjeździe Mniejszości Niemieckiej pokazać zdjęcia jej liderom i poprosić o pomoc w namówieniu mieszkańców do usunięcia kontrowersyjnych napisów i symboli.


  Nie wiadomo, jak zachowa się Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim. Może zawrzeć kompromis, ale może także udawać, że nie chodzi o wyegzekwowanie prawa, ale "dyskryminowanie mniejszości". Jesienią mamy wybory, takie hasło może pomóc zmobilizować słabnący elektorat ekipy posła Henryka Krolla. Niedługo dowiemy się, czy Mniejszość przełożyła swój polityczny interes nad interes całego regionu.

  Sonda

  Czy lekarze powinni robić transfuzję wbrew woli umierającej?

  • Tak (62%)
  • Nie (38%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.