Wybierz region

Wybierz miasto

  Radni SLD w opolskim sejmiku wojewódzkim chcą odwołania marszałka Stanisława Jałowieckiego z AWS

  Autor: zdrz

  2002-03-01, Aktualizacja: 2004-12-18 00:58 źródło: Opole

  Na wtorkowej sesji sejmiku samorządowego Opolszczyzny radni SLD złożyli wniosek o odwołanie ze stanowiska marszałka województwa, którego uczynili głównym winnym za złe wyniki województwa.

  Na wtorkowej sesji sejmiku samorządowego Opolszczyzny radni SLD złożyli wniosek o odwołanie ze stanowiska marszałka województwa, którego uczynili głównym winnym za złe wyniki województwa.


  Według lewicowych radnych dalsze kierowanie zarządem regionu przez Stanisława Jałowieckiego będzie oznaczało degradację województwa pod względem gospodarczym i społecznym. Wnioskodawcy zarzucają marszałkowi zaniedbania w procesie pozyskiwania środków na inwestycje i niepodejmowanie działań na rzecz zahamowania rosnącego bezrobocia. Zdaniem wnioskodawców sytuacja gospodarcza i społeczna województwa pogarsza się z miesiąca na miesiąc.


  - SLD w efekcie ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych dostał mandat do realizowanie swojego programu zarówno w kraju jak i w regionach - tłumaczy były radny, a obecny poseł Andrzej Namysło.


  Atakowany marszałek Jałowiecki i jego koledzy z AWS twierdzą, że zła sytuacja gospodarcza i rosnące bezrobocie nie jest domeną tylko Opolszczyzny, a w Polsce jest wiele regionów rządzonych przez lewicę, gdzie skala bezrobocia jest wyższa niż w Opolskiem. Ich zdaniem zmiana marszałka na kilka miesięcy przed wyborami nie ma żadnego uzasadnienia.


  - Im chodzi wyłącznie o stanowiska - komentują radni AWS.


  Od ostatnich wyborów samorządowych w regionie rządzi koalicja AWS-Unia Wolności-Platforma Obywatelska wraz z mniejszością niemiecką. Od kilku tygodni prowadzone są rozmowy o możliwości zawarcia nowej, większościowej koalicji - mniejszości niemieckiej i SLD. Ci pierwsi nie podpisali się pod wnioskiem swoich kolegów z SLD, bowiem są w dość niezręcznej sytuacji - to ich człowiek, a dotychczasowy wicemarszałek województwa Ryszard Galla ma zastąpić na stanowisku Jałowieckiego. Preludium do zawarcia wojewódzkiej koalicji było dogadanie się polityków SLD i mniejszości niemieckiej w sprawie odwołania Stanisława Łągiewki, dyrektora Opolskiej Regionalnej Kasy Chorych.


  Wniosek SLD o odwołanie marszałka będzie głosowany na marcowej sesji sejmiku. Klubom SLD i mniejszości niemieckiej potrzeba do odwołania marszałka 27 głosów, czyli głosów dwóch trzecich radnych. Ich siła to 28 mandatów, co oznacza że dni marszałka Jałowieckiego są już policzone.

  Sonda

  Czy lekarze powinni robić transfuzję wbrew woli umierającej?

  • Tak (62%)
  • Nie (38%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.