Wybierz region

Wybierz miasto

  Rodzinny bieg na... Mount Everest

  Autor: rob

  2002-03-22, Aktualizacja: 2004-12-18 00:53 źródło: Opole

  Jest taki biegacz w Opolu, który sport traktuje czysto po amatorsku, ale osiągnął już w nim wiele. Tym wytrwałym sportowcem jest Piotr Uciechowski, z zawodu kolejarz.

  Jest taki biegacz w Opolu, który sport traktuje czysto po amatorsku, ale osiągnął już w nim wiele. Tym wytrwałym sportowcem jest Piotr Uciechowski, z zawodu kolejarz.
  Sam biega już ponad 20 lat, jednak nie czyni tego samotnie. Swoje dzieci, dziś 14-letnią Teresę i 13-letniego Marcina zachęcił do biegania przed dziesięciu laty. Cała trójka odniosła już wiele sukcesów, najwięcej w biegach górskich. Ta dziedzina jest najmłodszą i zarazem jedną z najtrudniejszych konkurencji lekkiej atletyki. W niej jednak najlepiej sprawdza się własne siły.


  - Okazuje się, że każda, nawet najmniejsza górka, weryfikuje całe wcześniejsze przygotowanie - twierdzi Piotr Uciechowski. - Zapłatą za trud na mecie są oprócz jakichś tam upominków, medali czy dyplomów, wspaniałe nieraz widoki, które są tym piękniejsze im szczyt, na który się wbiegnie, wyższy.


  W biegach górskich pan Piotr trzykrotnie uzyskiwał klasę mistrzowską (w 1996, 1997 i 1999 roku). Pięciokrotnie reprezentował kraj w mistrzostwach Europy i tyle samo w mistrzostwach świata. W ostatnim pięcioleciu zaliczył 70 biegów górskich, a w 40 z nich zajmował miejsce na podium, przy czym 13 razy zwyciężał. Jako jedyny do tej pory Polak ukończył najtrudniejszy bieg górski na świecie tzw. Climbathon?99 na wyspie Borneo w Malezji. W zawodach tych, zaliczanych do Pucharu Świata, na szczyt Kinabalu o wysokości 4101 m wbiegł na 22 pozycji.


  Dzieci Piotra, Marcin i Teresa są uczniami opolskiego gimnazjum nr 2, a w swoim dorobku mają też sporo sukcesów. Oboje zdobyli Puchar Polski do lat 13 w biegach górskich, w których uczestniczyli już 32 razy.


  - W ubiegłym roku Teresa i Marcin otrzymali tytuł "Zdobywcy Mont Everestu" - mówi Piotr Uciechowski. - Ja uzyskałem to miano rok wcześniej.


  Aby "zdobyć" najwyższą górę świata trzeba uskładać wysokość 8.848 metrów dodając do siebie różnice między startem a metą w każdym biegu górskim. W kraju jest około sześćdziesiąt takich biegaczy. Piotr Uciechowski uzyskał tytuł w trzech sezonach, uczestnicząc w 19 biegach. "Wbiegnięcie" na Mont Everest zajęło mu 7:09,23 godz., co jest rekordem krajowym w tej dziedzinie.


  Dzięki swojemu bieganiu Piotr Uciechowski wiele zwiedził na świecie, a najbardziej - jak twierdzi - w wyjazdach pomagała mu firma, w której pracuje - Zakład Przewozów Regionalnych PKP.

  Sonda

  Czy lekarze powinni robić transfuzję wbrew woli umierającej?

  • Tak (62%)
  • Nie (38%)