Wybierz region

Wybierz miasto

  W akademikach bogatszy płaci więcej

  Autor: Rog

  2002-10-25, Aktualizacja: 2004-12-18 00:05 źródło: Opole

  Od tego miesiąca studenci mieszkający w akademiku będą opłacać swój pobyt według pięciu zróżnicowanych stawek czynszowych. Ich wysokość będzie uzależniona od dochodów w rodzinie.

  Od tego miesiąca studenci mieszkający w akademiku będą opłacać swój pobyt według pięciu zróżnicowanych stawek czynszowych. Ich wysokość będzie uzależniona od dochodów w rodzinie.

  - Fundusz Pomocy Materialnej dla studentów jest z roku na rok mniejszy. Osoby, które mają najniższe dochody nie są w stanie wywiązać się z płatności za akademik według tych stawek, które obowiązywały do tej pory. Dlatego na wniosek parlamentu studentów UO podjąłem decyzję, która różnicuje opłaty za mieszkanie w domu studenta - informuje Leszek Kuberski, prorektor do spraw kształcenia.

  Nowe stawki wahają się od 160 złotych do 250 zł miesięcznie na osobę. Według szczegółowych wyliczeń, które zostały przeprowadzone jeszcze przed podpisaniem decyzji w tej sprawie, niższe niż dotychczas stawki płacić będzie ponad 160 osób, u których w rodzinie dochód na jedną osobę nie przekracza 250 złotych. Dla ponad 500 studentów wysokość opłat zmieni się jedynie o 20 złotych (są to osoby, u których w rodzinie dochód na jedną osobę waha się od 251 zł do 550 zł). Kolejna podwyżka, tym razem o 40 złotych obejmie niemal 200 osób (dochód od 551 zł do 850 zł).

  Wyższy próg dochodów i następne dwadzieścia złotych więcej (czyli w sumie 220 zł) za akademik płacić będzie setka studentów. Kilkadziesiąt osób zakwalifikowało się również na najwyższą opłatę, czyli 250 zł za miesiąc mieszkania w akademiku. Zdaniem wielu studentów jest to zbyt wygórowana stawka i może spowodować spadek zainteresowania mieszkaniem w domu studenckim.

  - Za te pieniądze można sobie znaleźć całkiem sympatyczną kwaterą, albo mieszkanie do spółki z kilkoma osobami - mówią studenci. - Szczególnie, jeśli ktoś nad balangi przedkłada spokój i czystą łazienkę.

  Kwota przeznaczona na dofinansowanie studenckiego życia cały czas się zmniejsza. W ubiegłym roku na dofinansowanie domów studenckich przeznaczono z tej puli 1,3 miliona złotych (opłata za kwaterę wynosiła 180 zł, natomiast koszt utrzymania jednej osoby w akademiku - 249,80 zł.). Z tego powodu mniej pieniędzy zostało przykładowo na stypendia socjalne.

  Sonda

  Czy lekarze powinni robić transfuzję wbrew woli umierającej?

  • Tak (62%)
  • Nie (38%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.