Wybierz region

Wybierz miasto

  W Opolu odbyła się XII Zimowa Giełda Piosenki

  Autor: Magdalena Roguska

  2002-03-01, Aktualizacja: 2004-12-18 00:58 źródło: Opole

  Jury tegorocznej edycji Zimowej Giełdy Piosenki nie musiało długo obradować nad werdyktem. Jednogłośnie zwyciężyła opolska formacja Shau Palatshy Hashyshu.

  Jury tegorocznej edycji Zimowej Giełdy Piosenki nie musiało długo obradować nad werdyktem. Jednogłośnie zwyciężyła opolska formacja Shau Palatshy Hashyshu. Jednogłośnie przyznali też, że oprócz nagrodzonych, poziom pozostałych wykonawców pozostawiał wiele do życzenia.


  - Zwycięska grupa była najbardziej oryginalna. Nie mięli żadnej konkurencji. Całość wykonania była spójna, wszystkie elementy pasowały do siebie. Strona muzyczna i wokalna współgrały ze sobą. - wyjaśnia Jarosław Wasik juror.
  Anna Panas, Ewa Lubowiecka i Jarosław Wasik, jurorzy tegorocznej edycji orzekli jednomyślnie, że podczas tegorocznej XII giełdy zabrakło dobrych tekstów. Muzycy, którzy zostali uhonorowani pierwszą nagrodą, Złotym Wiatrakiem grają muzykę nowoczesną. Jednak ich wykonanie zdaniem jury najbliższe było piosence studenckiej, czyli gatunkowi, który ma być prezentowany na tym festiwalu.
  Od strony muzycznej wiele wystąpień było bez zarzutu. Na niską ocenę wpływały natomiast słabe teksty.


  - Studenci to ludzie, którzy z założenia powinni myśleć. Jednak ostatnio nie jest z tym chyba najlepiej. Po ostatniej imprezie mogę stwierdzić, że ludzie mają w sobie coraz mniej pokory. Wydaje im się, że wszystko wiedzą i potrafią. Jednak takie podejście do sprawy, traktowanie twórczości bardzo lekko oznacza brak szacunku dla widzów, a w efekcie dla siebie samego - tłumaczy Wasik.


  Anna Panas również zauważyła, że niektórym wykonawcom przeszkadzała muzyka. Bywało też odwrotnie. Wykonawcy, którzy mieli dobre warunki i interesujący głos, musieli zmagać się z nieudolnymi muzykami.


  Jurorom spodobała się też muzyka Jacka Daszyńskiego z Łodzi i Karoliny Sklorz z Olesna. Zajęli oni drugie i trzecie miejsce. Niestety finałowy Koncert Galowy nie doszedł do skutku. Jednak nie z powodu wymogów gwiazdy wieczoru Renaty Przemyk, ale z ograniczonych możliwości technicznych. Scena w klubie studenckim "Kocioł" gdzie odbywała się XII Zimowa Giełda Piosenki, była za mała.


  - Nie dało się na niej zmieścić sprzętu dla dwóch wykonawców. Poza tym organizacja koncertów przebiegała bardzo sprawnie - dodaje Wasik.


  Zapewnia też, że festiwal będzie kontynuowany, bo jest bardzo potrzebny. To jedyna impreza, która daje przepustkę młodym ludziom na Festiwal Piosenki Studenckiej w Krakowie. Dla tych, którzy zechcą w przyszłości startować w Zimowej Giełdzie Piosenki, Jarek Wasik ma też dobrą radę. Czytać więcej książek i więcej myśleć.

  Sonda

  Czy lekarze powinni robić transfuzję wbrew woli umierającej?

  • Tak (62%)
  • Nie (38%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.