Wybierz region

Wybierz miasto

  Wizytówka nowoczesnej armii

  Autor: (mech)

  2002-03-26, Aktualizacja: 2004-12-18 00:52 źródło: Dziennik Zachodni

  Całe kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej wzięło udział w poniedziałkowym pokazie sprzętu wojskowego zorganizowanym w ramach "Miesiąca Logistyki Wojsk Lądowych" na poligonie w podopolskich Górkach.

  Całe kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej wzięło udział w poniedziałkowym pokazie sprzętu wojskowego zorganizowanym w ramach "Miesiąca Logistyki Wojsk Lądowych" na poligonie w podopolskich Górkach. Gospodarze poligonu, czyli 10 Opolska Brygada Logistyczna, skorzystali z okazji, by zademonstrować swoje umiejętności. Goście mogli zobaczyć, jak opolscy logistycy w warunkach bojowych przeładowują sprzęt i ewakuują rannych.

  - Logistyka to wizytówka nowoczesnej armii. Kiedyś o nią w naszej armii nie dbano, teraz, gdy bierzemy udział w misjach NATO, stała się priorytetem - mówił na konferencji prasowej minister Jerzy Szmajdziński.

  Dowódca wojsk lądowych gen. Edward Pietrzyk poinformował, że tylko one wydają na zakup sprzętu dla logistyki ponad 200 milionów złotych rocznie. W grę wchodzą przede wszystkim ciężkie wozy do transportu czołgów i kontenerów, często wyposażone dodatkowo w żurawie hydrauliczne umożliwiające samorozładowanie. Szef Sztabu Generalnego Czesław Piątas podkreślał też, że w przypadku tych właśnie jednostek, wyposażonych w skomplikowane urządzenia, liczba dobrze przeszkolonych żołnierzy zawodowych sięgać ma 80 procent. Tak jest już w 10. Brygadzie, która zabezpiecza naszych żołnierzy działających w misjach NATO i do której trafia większość nowego sprzętu.

  - Rano dzwoniłem do Afganistanu i rozmawiałem z dowódcą naszego kontyngentu. Nasi logistycy biorą udział w rozbudowie bazy pod Kabulem, w ostatnich trzech dniach tam lało, ale dziś jest już ciepło. Złożyłem im świąteczne życzenia - opowiadał minister Szmajdziński, podkreślając, że do Afganistanu poleciał taki sam sprzęt, jaki pokazano w Górkach.

  - Mało kto wie, że wysłaliśmy tam więcej ciężkiego sprzętu niż Amerykanie - powiedział "DZ" kapitan Robert Kolczyński z szefostwa techniki Wojsk Lądowych.

  Na koniec uczestnicy ćwiczeń udali się do namiotu, gdzie prócz tradycyjnej grochówki czekał na nich szwedzki stół, który także odpowiadał standardom NATO.


  Sonda

  Czy lekarze powinni robić transfuzję wbrew woli umierającej?

  • Tak (62%)
  • Nie (38%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.