Wybierz region

Wybierz miasto

  Wojna cukrowa trwa

  Autor: most

  2002-07-19, Aktualizacja: 2004-12-18 00:25 źródło: Opole

  Mamy kolejną odsłonę wielkiej wojny o Śląską Spółką Cukrową. Wciąż trwa spór sądowy między Ministerstwem Skarbu Państwa a francuskim koncernem Saint Louis Sucre domagającym się wydania udziałów ŚSC, tymczasem opolscy ...

  Mamy kolejną odsłonę wielkiej wojny o Śląską Spółką Cukrową. Wciąż trwa spór sądowy między Ministerstwem Skarbu Państwa a francuskim koncernem Saint Louis Sucre domagającym się wydania udziałów ŚSC, tymczasem opolscy rolnicy domagają się odwołania zarządu holdingu, który rzekomo sprzyja Francuzom.

  Zarzuty nie są nowe - już rok temu podczas kolejnego z protestów plantatorzy buraka cukrowego wywieźli na taczkach kukły przedstawiające prezesów spółki. Tym razem symboliczne gesty im nie wystarczyły - Wojewódzki Związek Kółek i Organizacji Rolniczych w Opolu wystosował w imieniu swoim i innych rolniczych organizacji list do premiera Leszka Millera z żądaniem natychmiastowych zmian personalnych w zarządzie śląskiego holdingu. Apel ten poparła też Opolska Izba Rolnicza.

  - Te zmiany są potrzebne, bo zarząd Śląskiej Spółki Cukrowej od początku opowiadał się za sprzedaniem naszych cukrowni zagranicznym inwestorom. A ta spółka musi wejść w skład Krajowej Spółki Cukrowej! Francuzi szukają teraz różnych kruczków prawnych, grają na czas, żeby doprowadzić do upadłości kolejnych cukrowni - powiedział Gazecie prezes Izby Antoni Konopka.

  Faktem jest, że władze Spółki - nie mieszając się do procesu prywatyzacyjnego - podkreślały na każdym kroku, że holding na gwałt potrzebuje zastrzyku kapitału. A to było przez rolników interpretowane jako poparcie dla zachodniego inwestora obiecującego poważne (w sumie blisko miliard złotych) dokapitalizowanie śląskich cukrowni.

  Co zrobi premier, nie wiadomo. W obronie prezesów wystąpiły bowiem związki zawodowe pracowników holdingu. Ich zdaniem, prezesi pracują jak należy i dobrze dbają o interes cukrowni. W gruncie rzeczy ta personalna wojna ma znaczenie drugorzędne. O losie Śląskiej Spółki Cukrowej zadecyduje bowiem sąd.

  Sonda

  Czy lekarze powinni robić transfuzję wbrew woli umierającej?

  • Tak (62%)
  • Nie (38%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.