Wybierz region

Wybierz miasto

  Wojna o klienta trwa

  Autor: Magdalena Roguska, kacz

  2002-03-01, Aktualizacja: 2004-12-18 00:58 źródło: Opole

  Trwa cenowa przepychanka, którą w ubiegłym tygodniu rozpoczęła największa opolska firma taksówkarska Halo Radio Taxi. W ich ślady poszły prawie wszyscy opolscy taksówkarze.

  Trwa cenowa przepychanka, którą w ubiegłym tygodniu rozpoczęła największa opolska firma taksówkarska Halo Radio Taxi. W ich ślady poszły prawie wszyscy opolscy taksówkarze. Od tego tygodnia najniższe stawki obowiązują w Inter Radio Taxi.


  - Nie pozostawiono nam żadnego wyboru. Musieliśmy to zrobić. Jednak nie zaobserwowałem, żeby przybyło klientów. Myślę, że tę obniżkę należy traktować jako jedną wielką promocję. Mam nadzieję, że to nie jest na stałe, bo z takich stawek nie da się normalnie żyć - tłumaczy jeden z kierowców pracujących w Inter Radio Taxi.


  Do końca ubiegłego tygodnia startowe w większości opolskich taksówek wynosiło 4 złote. Pierwszy ruch zrobiło Halo Radio Taxi, które zeszło ze startowym do 1,9. Za kilometr w tej firmie płacimy od ubiegłego czwartku 1,6 zł. Tomasz Simowanyk szef tej firmy, który jest też prezesem zrzeszenia Transportu Prywatnego w Opolu, tłumaczył że takie rozwiązanie jest konieczne.


  - Zubożałego społeczeństwa nie stać na nasze usługi. Musimy się więc dostosować do nowych wymagań. Mam nadzieję, że obniżenie cen zachęci klientów i zwiększy się ruch - tłumaczył w ubiegłym tygodniu Simowanyk.


  Odmiennego zdania jest Rudolf Macion, współwłaściciel firmy Miami. Jego zdaniem obniżki nie przekonają klientów i nie zapewnią większej liczby zleceń.


  - Ludzie naprawdę zubożeli. Jeżeli mają do wyboru - kupić sobie bułkę, albo pojechać taksówką, to wybór jest oczywisty - mówi Macion.


  Zarzuca też Simowanykowi, że jako prezes ZTP jest reprezentantem tylko niewielkiego procentu taksówkarzy.


  - Poza tym większość firm współpracuje z jakimiś lokalami, sklepami. Każdy coś ma. Halo Radio Taxi nic nie ma, dlatego zdecydowali się na taki ruch - dodaje Macion.


  Sytuacja wśród taksówkarzy jest napięta do tego stopnia, że zdecydowali się oni prosić o pomoc prezydenta miasta Piotra Synowca. Dzisiaj ma się odbyć spotkanie w tej sprawie.
  Jednak w tej sprawie władze nie mają zbyt wiele do powiedzenia. Do ubiegłego roku, samorząd miał możliwość regulować ceny przejazdów, jednak nigdy nie było potrzeby korzystania z takich rozwiązań. Do tej pory rynek tego rodzaju usług regulował się sam. Czasy prosperity minęły i teraz każdy walczy o przetrwanie. Największe szanse mają duże firmy. Na razie na wojnie cenowej korzystają klienci. Zazwyczaj ci, którzy bez względu na wysokość opłaty korzystali dotychczas z taksówek.


  - Jak tak dalej pójdzie, to się nawzajem wykończymy, jeden drugiego. Już w tej chwili większość z nas dokłada do interesu. Przetrwają tylko najsilniejsi, którzy mają z czego żyć. Jak wykończą słabsze firmy, to wówczas im się to opłaci - przewiduje Józef Więcek, współwłaściciel Radio Taxi.


  Nie wszyscy jednak zdecydowali się na branie udziału w cenowej wojnie. Firma Top Car pozostała przy swoich starych cenach.


  - Jeździmy według poprzednio obowiązujących stawek. Zgodnie z wyliczeniami kosztów i aktualnych cen paliwa, tylko takie stawki zapewniają nam jakikolwiek zarobek. Obniżenie ich spowoduje dopłacanie do interesu. Uważam, że to co wyrabiają opolscy taksówkarze jest śmieszne. Mam nadzieję, że wkrótce ta sytuacja jakoś się unormuje - tłumaczy Józef Hofman prezes firmy Top Car.
  Ile zapłacimy za taksówkę w Opolu po ostatnich obniżkach


  Inter Radio Taxi - startowe 1,5 zł., stawka za 1 kilometr 1,6 zł.;

  Halo Radio Taxi - startowe 1,9 zł., stawka za 1 kilometr 1,6 zł.;

  Mobil - startowe 1,8 zł., stawka za 1 kilometr 1,8 zł.;

  Radio Taxi - startowe 1,8 zł., stawka za 1 kilometr 1,6 zł.;

  Euro Taxi - startowe 4 zł, stawka za 1 kilometr 1,8 zł;

  Odra - startowe 1,8 zł, stawka za 1 kilometr 1,6 zł;

  Miami - startowe 1,6 zł, stawka za 1 kilometr 1,6 zł;

  Top Car ? startowe 4 zł, stawka za przejechany kilometr 2 zł.

  Sonda

  Czy lekarze powinni robić transfuzję wbrew woli umierającej?

  • Tak (62%)
  • Nie (38%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.