Wybierz region

Wybierz miasto

  "Wróciliście wszyscy"

  Autor: most

  2002-10-11, Aktualizacja: 2004-12-18 00:08 źródło: Opole

  Skromny charakter miała uroczystość powitania żołnierzy z Brzeskiej Brygady Saperów i 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, którzy uczestniczyli w operacji antyterrorystycznej w Afganistanie.

  Skromny charakter miała uroczystość powitania żołnierzy z Brzeskiej Brygady Saperów i 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, którzy uczestniczyli w operacji antyterrorystycznej w Afganistanie. Do Opola nie dotarł minister obrony narodowej Jerzy Szmajdziński, a witający żołnierzy oficjele unikali wielkich słów.

  - Było już wiele przemówień. Powiem więc tylko tyle, że reprezentowaliście nasz kraj w sposób godny - stwierdził wojewoda Leszek Pogan.

  - Wzorowo spełniliście swój obowiązek, co potwierdzają oceny dowódców operacji Trwały Pokój. Wielu z was otrzymało odznaczenia. Najważniejsze jest jednak to, że wróciliście wszyscy, choć nie obyło się bez krwi i bólu - mówił do żołnierzy zebranych na placu apelowym 10 Brygady ppłk Kazimierz Trela, zastępca dowódcy Brygady.

  "Afgańcy", odróżniający się od innych żołnierzy brygady wyraźną opalenizną i ciemniejszymi beretami, wysłuchali mszy odprawionej przez ich kapelana mjr Henryka Kaczmarka, potem wzięli udział w oficjalnym powitaniu, na koniec przeszli do stołówki. I tu zamiast grochówki czekał na nich natowski" szwedzki stół.

  - Chwilami było nam naprawdę ciężko, wszędzie wokół były miny, a bazę nieraz ostrzeliwano z rakiet i broni kalibrowej, strzeleckiej - mówił dowódca kontyngentu płk Marek Mecherzyński. - Czy to była inna misja? Oczywiście że tak, bo to była po prostu operacja wojenna.

  - Nie mam jakichś złych wspomnień - stwierdził plutonowy Robert Lipa, dowódca 1 drużyny saperów. - To było cenne doświadczenie. Jako żołnierz nauczyłem się pracy na prawdziwych polach minowych. A jako człowiek? Szacunku do życia.

  Sonda

  Czy lekarze powinni robić transfuzję wbrew woli umierającej?

  • Tak (62%)
  • Nie (38%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.