Wybierz region

Wybierz miasto

  Wyprawka dla pierwszaka

  Autor: Magdalena Kaczor

  2002-08-23, Aktualizacja: 2004-12-18 00:18 źródło: Opole

  Co czwarty uczeń pierwszej klasy szkoły podstawowej na Opolszczyźnie otrzyma w prezencie wyprawkę, komplet książek, tornister, przybory szkolne i strój gimnastyczny.

  Co czwarty uczeń pierwszej klasy szkoły podstawowej na Opolszczyźnie otrzyma w prezencie wyprawkę, komplet książek, tornister, przybory szkolne i strój gimnastyczny. Osoby, które do tej pory nie zdążyły złożyć wniosku o przyznanie wyprawki mogą to jeszcze zrobić.

  Pieniądze na wyprawki trafiły z budżetu państwa do gmin. Przysługuje ona rodzinom najuboższym i przyznawana jest na wniosek rodziców, nauczycieli, dyrektora szkoły, lub pracowników socjalnych. Właśnie w urzędach gminy, ale też w szkołach można dowiadywać się o wyprawki. Składają się one z dwóch części. Pierwsza to tornister, strój gimnastyczny i przybory szkolne, na łączną kwotę 90 złotych. Druga część wyprawki pierwszaka to oczywiście podręczniki. Pierwotnie ich wartość oszacowano na 100 złotych, ale ministerstwu udało się wynegocjować z wydawnictwami niższą stawkę, w sumie do 75 złotych. Dzięki temu o pomoc mogą starać się jeszcze rodziny, które do tej pory nie wiedziały o takiej możliwości. - Rodzice, którzy kupili już podręczniki mogą również starać się o zwrot kosztów, ale tylko do sumy 75 złotych - mówi Franciszek Minor, opolski kurator oświaty.

  W nowym roku szkolnym na Opolszczyźnie rozpocznie naukę 13137 pierwszoklasistów, już w tej chwili wiadomo, że wyprawkę dostanie 3330 uczniów. Najwięcej pieniędzy na ten cel otrzymało Opole (98457 zł), Nysa (31892 zł) i Kluczbork (29021 zł).

  Dużym problemem okazuje się wybór podręczników. Na rynku co roku pokazują się nowe egzemplarze, a nauczyciele mają wolną rękę w wyborze. Dlatego rodzice najczęściej nie mają możliwości odkupienia używanych podręczników od starszych klas.

  Wszystkie szkoły miały obowiązek ustalić obowiązujące w tym roku szkolnym podręczniki do końca czerwca.

  Sonda

  Czy lekarze powinni robić transfuzję wbrew woli umierającej?

  • Tak (62%)
  • Nie (38%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.