Wybierz region

Wybierz miasto

  Zamek pod wynajem

  Autor: Magdalena Kaczor

  2002-03-22, Aktualizacja: 2004-12-18 00:53 źródło: Opole

  Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu postanowiło wynająć zachodnie skrzydło zamku. Decyzja została podyktowana kurczącymi się finansami na utrzymanie zabytkowego obiektu.

  Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu postanowiło wynająć zachodnie skrzydło zamku. Decyzja została podyktowana kurczącymi się finansami na utrzymanie zabytkowego obiektu. Dotychczas przetarg na wynajęcie części zamku nie został rozstrzygnięty, zabrakło oferentów. W tej chwili Paweł Kozerski dyrektor muzeum prowadzi rozmowy z kilkoma zainteresowanymi.


  - Potrzebne jest nam stałe źródło dochodów, gdyż z tego co dostajemy i sami zarabiamy, nie uda się wyżyć. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem wydaje się wynajęcie jednego skrzydła - informuje dyrektor Kozerski.


  Problem z finansowaniem brzeskiego muzeum pojawił się po reformie samorządowej, kiedy obiekt przejęło Starostwo Powiatowe. Z góry można było przewidzieć, że jednostka samorządu terytorialnego będzie miała spore kłopoty z utrzymaniem tak dużego obiektu. W tym roku starostwo przekazało tylko 600 tysięcy, a obiecane 270 tysięcy z ministerstwa kultury, nawet jeżeli wpłynie, to dopiero w drugiej połowie roku. Do tej pory muzeum musi radzić sobie samo.


  - Z budżetu wynika, że miesięcznie będę mógł wydać jedynie 50 tysięcy, a na same płace potrzeba mi dodatkowo 25 tysięcy - wylicza Kozerski.


  Z każdym rokiem sytuacja wygląda gorzej. Dotychczas muzeum radziło sobie nie najgorzej, ale też dopisywali sponsorzy. Wieloletni prezes Elektrowni Opole Józef Pękala, nigdy nie odmawiał pomocy. Duże firmy farmaceutyczne urządzały bankiety, ale ostatnio wiele z tych możliwości się skurczyło i teraz trzeba szukać innej drogi zarobkowania. Do niedawna Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu zarabiało rocznie w granicach 150, 200 tysięcy. W tym roku, prawdopodobnie takiego wyniku nie uda się osiągnąć.
  W takiej sytuacji jedynym rozsądnym rozwiązaniem będzie wynajęcie części zabytkowego obiektu. Obecnie w zachodnim skrzydle znajdują się magazyny.


  - W tej części pozostały już tylko kikuty starych murów, inwestor mógłby więc zagospodarować tę przestrzeń zgodnie z własnym zapotrzebowaniem. Najlepszym dla muzeum rozwiązaniem, byłoby otwarcie w wolnych pomieszczeniach hotelu - mówi dyrektor - Wówczas zamek stałby się dużo bardziej atrakcyjny dla wielu potencjalnych gości, którzy przy okazji organizowanych na zamku imprez mogliby tam przenocować.


  Wynajęcie całego skrzydła wiąże się z inwestycjami dla muzeum. Wówczas trzeba będzie wyremontować pomieszczenia na strychu i tam przenieść cały magazyn. Zdaniem dyrektora Będzie to możliwe tylko w przypadku bardzo poważnego inwestora.


  Około 10 milionów złotych potrzeba żeby przerobić stare skrzydło zamku na luksusowy hotel, szacuje dyrektor. Jest to dosyć zawrotna suma, szczególnie w czasach dekoniunktury. Dlatego bardziej realnym rozwiązaniem będzie wydzierżawienie od muzeum jedynie części pomieszczeń w zachodnim skrzydle. Dyrektor Kozerski zapewnia, że muzeum jest otwarte na wszelkie propozycje, oczywiście pod warunkiem, że nie będą one uwłaczały godności tego miejsca.
  Przewiduje też możliwość wydzierżawienia części zamkowego dziedzińca, na działalność gastronomiczną. Jest to idealne miejsca na otwarcie stylowego pubu albo restauracji.
  Tymczasem dyrektor ma spore powody do zmartwień. Tegoroczny budżet pokrywa tylko w połowie zapotrzebowanie na zarobki dla pracowników. Wprawdzie na razie wszyscy otrzymali wynagrodzenia w terminie, ale dyrektor obawia się, że już w kwietniu zabraknie funduszy na opłacenie ZUS-u. - Jeszcze kilka miesięcy jakoś przeżyjemy, dzięki oszczędnościom i sprzedaży gadżetów z ubiegłego roku, ale później może być niewesoło - martwi się Paweł Kozerski.


  Dodaje, że chociaż przetargu nie rozstrzygnięto z powodu braku chętnych, obecnie prowadzone są rozmowy z kilkoma firmami zainteresowanymi wynajęciem części zamku.

  Sonda

  Czy lekarze powinni robić transfuzję wbrew woli umierającej?

  • Tak (62%)
  • Nie (38%)