Wybierz region

Wybierz miasto

  Zdrowie etniczne?

  Autor: (mech)

  2002-05-09, Aktualizacja: 2004-12-18 00:43 źródło: Dziennik Zachodni

  Zaostrza się wojna o opolskie szpitale. Opolska Regionalna Kasa Chorych przeżywa kolejne najazdy zdesperowanych pacjentów, a publiczna dyskusja na temat kryteriów wyboru oddziałów do likwidacji zmierza w niebezpiecznym ...

  Zaostrza się wojna o opolskie szpitale. Opolska Regionalna Kasa Chorych przeżywa kolejne najazdy zdesperowanych pacjentów, a publiczna dyskusja na temat kryteriów wyboru oddziałów do likwidacji zmierza w niebezpiecznym kierunku. Poseł Ligi Polskich Rodzin Jerzy Czerwiński zaprezentował właśnie mapę, z której wynika, że pod nóż idą szpitale w tych gminach, gdzie nie ma mniejszości niemieckiej.


  - Nie chcę wyciągać zbyt daleko idących wniosków, ale nasuwają się one same. Uważam, że nowy układ rządzący województwem wybrał bardzo groźną ścieżkę. Chorych nie wolno dzielić pod kątem przynależności narodowej - stwierdził poseł Czerwiński na specjalnej konferencji prasowej.


  - To całkowity absurd - skomentował te zarzuty marszałek województwa Ryszard Galla.


  Wątek narodowy to zupełna nowość, faktem jest jednak, że już wcześniej opolscy starostowie zakwestionowali ustalenia zespołu roboczego, który typował oddziały do zamknięcia. Ich zdaniem, członkowie owego "eksperckiego" zespołu - w gruncie rzeczy nieformalnego - bronili szpitali na własnym terenie. W efekcie starostowie siedmiu z jedenastu opolskich powiatów domagają się powołania nowego, w pełni obiektywnego zespołu. Czas goni - ORKCh zapowiadała wcześniej, że nie zapłaci ani grosza szpitalom, które nie podpiszą kontraktu do końca kwietnia. Groźba nie pomogła i pokaźna część ZOZ-ów nadal nie chce przyjąć warunków Kasy. Do kolejnych rozmów ma dojść dzisiaj w Urzędzie Marszałkowskim. O kompromis nie będzie łatwo, bo Kasa ma niespełna 150 milionów, a szpitale złożyły zapotrzebowanie na 300.


  Sytuacja jest coraz bardziej napięta. Pod siedzibą Kasy manifestowali pacjenci z Głogówka i Prudnika (wcześniej Opole dwa razy najechał Grodków). Kilkaset osób demonstrowało niosąc transparent "Łóżka zamiast marmurów w Kasie Chorych".


  - Czy rządzący nie widzą, że Kasa Chorych demontuje nam województwo? Przecież jak szpitale przepiszą się do innych kas chorych, to województwo nie przetrwa - mówili dziennikarzom protestujący.

  Sonda

  Czy lekarze powinni robić transfuzję wbrew woli umierającej?

  • Tak (62%)
  • Nie (38%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.