Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

10 lat po wojnie w Opolu wielka odbudowa kamienic nadal trwała

Artur Janowski
Wnętrze „wzorcowego” sklepu otwartego na Rynku w 1955 roku
Wnętrze „wzorcowego” sklepu otwartego na Rynku w 1955 roku Archiwum
W 1955 roku w mieście toczyła się dyskusja nad tym, jak ma wyglądać centrum. I wówczas narzekano, że nocą życie w Śródmieściu zamiera, a powinno kwitnąć.

Opole - choć od zakończenia wojny minęło 10 lat – wciąż było wówczas na etapie odbudowy. Jesienią zakończono prace przy ostatniej pierzei kamieniczek w Rynku. Poza rynkiem prace remontowe prowadzono również w budynku Europy (dziś urząd miasta) na obecnym placu Wolności, a także w budynku Delikatesów przy dzisiejszej ulicy Krakowskiej, z którego wówczas zniknęły ostatnie secesyjne ozdoby.

Toczyła się także dyskusja, jak wyglądać ma całe centrum Opola. Teofil Kwiatkowski - ówczesny architekt wojewódzki, który był pomysłodawcą poszerzenia ulicy Krakowskiej (wtedy imienia Stalina) - postulował wprowadzenie życia w kamienne i chłodne mury centrum Opola.

Chciał, aby na parterach budynków w Śródmieściu ulokować sklepy i lokale rozrywkowe, które czynne byłyby przez całą dobę. Był przeciwnikiem budowy biur w centrum miasta, które wieczorami toną w mroku i straszą przechodniów.

W 1955 roku przebudowa placu Wolności była już zaplanowana. Dlatego dziś możemy oglądać fontannę zaprojektowaną przez Floriana Jesionowskiego i małą scenę. Na niej - jak wymyślił przed laty Karol Musioł (przewodniczący miejskiej rady narodowej) - co weekend miała grać dla opolan orkiestra wojskowa.

W sprawozdaniu jakie Musioł zdał opolanom pod koniec 1955 roku podkreślał, że trwają budowy żłobków przy ulicy Mickiewicza i Piastowskiej, a także przedszkola na ulicy Kościuszki (dziś przychodnia Centrum). Wyliczał, że finiszuje już przebudowa kina Odra, a niebawem ruszyć ma budowa pierwszego kina na Zaodrzu.

W 1955 roku doszło także do powiększenia miasta, bo do Opola przyłączono Nową Wieś Królewską. Z tego powodu doszło do wielkiej zmiany nazw ulic, aby wyeliminować pomyłki jakie brały się z istnienia np. dwóch ulic im. Józefa Stalina. Do zmiany przewidziano aż 29 nazw ulic.

Zobacz też: Andrzej Hamada opowiada o wybuchu w ratuszu w Opolu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto