Zielniki, naczynia porcelanowe, starodruki można oglądać do 28 września w Muzeum Śląska Opolskiego. Zielniki, naczynia porcelanowe, starodruki można oglądać do 28 września w Muzeum Śląska Opolskiego.

(© Sławomir Mielnik)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

„Od kramu aptecznego do apteki” to najnowsza wystawa w Muzeum Śląska Opolskiego.

Motto, które przyświeca całej wystawie pochodzi z farmakopei (kodeks apteczny), z drugiej połowy XVI wieku. Podkreśla ono elitarność i funkcję dawnych aptek: „Apteka niech stoi w rynku lub przy ważnej ulicy w mieście. (…) Ważnym jest aby była dostatecznie duża, czworokątna, o jasnych dużych oknach, niezbyt wysokich, tyle by można było odczytać górne sygnatury naczyń”. Wystawa pokazuje historię 10 opolskich aptek od pierwszej poł. XVI wieku do I poł. XX wieku.- Pierwszym aptekarzem, który miał specjalne pomieszczenie do prowadzenia apteki był Friedrich Eckhart i to był rok 1585. W 1673 roku powstaje druga apteka – jezuicka i od 1677 roku służy ona także mieszkańcom Opola. Ważny moment w historii opolskiego aptekarstwa jest połączenie obu tych aptek w jedną, a doszło do tego w 1801. Drugą miejską apteką była Apteka pod Lwem. Kolejne to Apteka pod Koroną, Apteka Germania i te powstałe w latach 20. XX wieku, czyli  Mariacka czy Eichendorffa. Ostatnia powstała w 1939 roku i działała bardzo nieregularnie w latach wojny, trudno więc wiele o niej powiedzieć - mówi dr Joanna Lusek z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, autorka scenariusza wystawy w MŚO. Jak wyglądała dawna apteka?-  To były dwa pomieszczenia: laboratorium z wielkim stołem ekspedycyjnym przy którym wykonywano poszczególne specyfiki. Była też piwnica, która służyła do przechowywania win leczniczych, syropów, nalewek i suszenia ziół - mówiła dr Joanna Lusek.- Ciekawe są naczynia fajansowe z Prószkowa, XIX-wieczne naczynia porcelanowe z Królewskiej Fabryki Porcelany w Berlinie pochodzące z terenów woj. opolskiego, czy też starodruki, arkusze zielnikowe ze zbiorów MŚO z lat 30. XX wieku, czy buteleczki, które dotarły do nas z prywatnych zbiorów: z aptek Germania, Pod Koroną i Pod Lwem - wymienia dr Bogna Szafraniec, kurator wystawy z MŚO.

Wiadomości Opole, Wydarzenia Opole

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!