Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Badania tomografem i rezonansem w Opolu. Są pieniądze na zmniejszenie kolejek

Iwona Kłopocka
Opolskie szpitale dostały pieniądze na badania tomograficzne i rezonans magnetyczny.
Opolskie szpitale dostały pieniądze na badania tomograficzne i rezonans magnetyczny. Patrycja Wanot (o)
Opolskie szpitale dostały pieniądze na badania tomograficzne i rezonans magnetyczny. Kolejki nie znikną całkowicie tylko z powodu braku "mocy przerobowych" niektórych placówek. Na tomografię komputerową w tej chwili czeka 3596 osób.

Umowy na dodatkowe usługi tomografii komputerowej podpisał w tym tygodniu opolski NFZ z 11 szpitalami regionu. Podobne - dotyczące rezonansu magnetycznego - podpisano z 5 jednostkami.

- Mieliśmy tyle pieniędzy, że można było w całej Opolszczyźnie do końca roku zlikwidować kolejki do tych badań - mówi Barbara Pawlos, rzecznik OOW NFZ.

Placówki medyczne miały określić ilu pacjentów ze swoich list oczekujących są w stanie przyjąć w tym czasie i na tej podstawie podzielono pieniądze.

Po raz pierwszy okazało się, że pieniędzy było więcej, niż szpitale są w stanie skonsumować. Z braku możliwości technicznych w niektórych placówkach - zwłaszcza do rezonansu magnetycznego - kolejki jeszcze pozostaną, ale znacznie mniejsze.

Na tomografię komputerową w tej chwili czeka 3596 osób, z czego 3453 (96 proc.) zostanie poddanych badaniu do końca roku.

Całkowicie znikną kolejki w Głubczycach, Nysie, Oleśnie, Prudniku, Brzegu oraz w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Nieliczni pacjenci Helimedu w Opolu i Kędzierzynie-Koźlu oraz Tommy w Namysłowie będą musieli poczekać nieco dłużej.

Trudniejsza sytuacja jest w przypadku rezonansu, gdzie do 5 aparatów stoi 8947 osób. Priorytetem są badania pilne.

Na przykład w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, gdzie czeka 1229 pacjentów, dzięki dodatkowym pieniądzom wykonają 600 badań, w tym wszystkie pilne i blisko połowę kolejki stabilnej. Podobnie stanie się w placówce Lux Med.

W Helimedzie w Opolu czeka 2872 pacjentów. Do końca roku wykonanych zostanie 500 badań, co oznacza skrócenie o ponad połowę kolejki pilnej. W K-Koźlu wykonają 1100 badań, dzięki czemu zniknie cała kolejka pilna i połowa stabilnej.

W Radomedzie w Nysie skrócą kolejkę pilną o 2/3.

Wicewojewoda Violetta Porowska o sieci szpitali na Opolszczyźnie (mat. archiwum)

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto