(© Fot. Arc Polska Dziennik Zachodni)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Ministerstwo Zdrowia wystąpiło do polskiego rządu o przyznanie 8 milionów złotych, by uszczelnić system nadzoru nad grypą A1/H1N1. Wszystko po to, by skutecznie walczyć ze zwiększoną, spodziewaną przez ekspertów, liczbą zachorowań na tzw. świńską odmianę tej śmiertelnie groźnej choroby.

Warto dodać, że obecny sezon szczepień będzie w epidemiologii grypy wyjątkowy, bo obok wzrostu zachorowań na grypę pandemicznę A/H1N1 równolegle trzeba się będzie rozprawić z zachorowaniami wywoływanymi wirusami grypy sezonowej.

Dodatkowe miliony, o które zabiega resort zdrowia, zostaną przeznaczone m.in. na dofinansowanie programu Sentinel. Polega on na tym, że lekarze pierwszego kontaktu pobierają od pacjentów wymazy, które potem są badane w laboratorium, by stwierdzić, czy mamy do czynienia z prawdziwą grypą, czy też zakażeniem grypopodobnym.

- Dotychczasowe przepisy nie stwarzały ram prawnych do prowadzenia odpowiedniej formy nadzoru ani nie zapewniały wystarczających źródeł jego finansowania. Prowadzony był on dotychczas na zasadach wolontariatu lekarzy uczestniczących w programie, zaś finansowanie badań wirusologicznych wykonywanych w ramach nadzoru Sentinel było niewystarczające - twierdzi wiceminister zdrowia Jakub Szulc.

Do tej pory, bo program działa od kilku lat, medycy uczestniczyli w nim nieodpłatnie, zaś wiedza na temat tej groźnej choroby była niepełna. W związku z pojawieniem się groźnej odmiany świńskiej grypy A/H1N1 zasady funkcjonowania programu będą zmienione. Teraz lekarzy wykonujący badania miesięcznie będą mogli dostać po kilkaset złotych więcej.

- W województwie śląskim drogą losowania zostaną wytypowane cztery zakłady opieki zdrowotnej, w których lekarze będą pobierać wymazy od pacjentów, u których wystąpi podejrzenie grypy - mówi dr Grzegorz Chudzik, wojewódzki inspektor sanitarny w Katowicach.

By stworzyć reprezentatywną grupę badań, w losowaniu wezmą udział zarówno ZOZ-y z dużych ośrodków miejskich, jak i niewielkie wiejskie przychodnie, by epidemiolodzy otrzymali rzetelny przegląd zachorowalności we wszystkich środowiskach.

- Miesięcznie będziemy badać kilkaset próbek. Mam nadzieję, że zaczniemy już pod koniec września, po uruchomieniu pracowni wirusologicznej - dodaje dr Chudzik.

Niestety, w przeciwieństwie do innych regionów na stworzenie pracowni nie dostaliśmy z budżetu państwa nawet złotówki i środki na ten cel trzeba było samemu wygospodarować. Pierwotnie wymazy od śląskich pacjentów miały być badane w Krakowie, ale ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu.

- Stanowimy zbyt dużą populację i ze względów bezpieczeństwa powinniśmy badania wykonywać na miejscu. Stąd moja decyzja o podjęciu samodzielnych działań - wyjaśnia dr Chudzik.

Stwierdzone przypadki grypy będą ewidencjonowane przez Krajowy Ośrodek ds. Grypy w Warszawie.

- Na podstawie zgromadzonych danych powstanie mapa zachorowań na grypę, co pozwoli na skuteczną reakcję służb medycznych i m.in. dostarczenie odpowiedniej ilości leków oraz przygotowanie szpitali - twierdzi Jan Bondar. - Poza tym dzięki temu, że dowiemy się ile grypy jest w grypie będziemy wiedzieć jakie zastosować leczenie, jak mutuje się wirus.

Producenci szczepionek przeciw grypie cały czas intensywnie pracują nad przygotowaniem szczepionki skierowanej specyficznie przeciw wirusowi A/H1N1.

Jednak na obecnym etapie żaden z producentów szczepionek przeciw grypie nie wprowadził do sprzedaży szczepionki przeciw temu wirusowi. W pierwszej kolejności będą one jednak dostępne w krajach, które zakontraktowały odpowiednie dostawy u wybranych producentów w celu zabezpieczenia własnej populacji przed pandemią i jej skutkami.

Opracowanie i przetestowanie szczepionki trwa co najmniej pół roku.

WHO zapowiada, że szczepionkę przeciw grypie typu A/H1N1 uda się wprowadzić na rynek jesienią tego roku. Najskuteczniejszą bronią przeciwko wirusowi grypy pozostają więc na razie dostępne już szczepionki. W Polsce musi za nie płacić sam pacjent. I będzie tak jeszcze przez długie lata. Niedawno w Głównym Inspektoracie Sanitarnym przeprowadzono symulację, która wykazała, że nakłady na bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla określonych grup ryzyka wielokrotnie przewyższyłyby koszty ponoszone na cały program szczepień ochronnych!

Według wiceministra Szulca obecnie najważniejszą zmianą w kalendarzu szczepień powinno być wprowadzenie obowiązkowych, bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom i ospie wietrznej dla dzieci do drugiego roku życia.
Bez paniki!

Każdego roku "zwykła" grypa atakuje od 5-20 proc. populacji!

Światowa Organizacja Zdrowa ocenia, że co roku poważnie choruje na nią od 3-5 milionów ludzi. W konsekwencji ciężkiego przebiegu "zwykłej" grypy co roku umiera od 250 tys. do 500 tys. ludzi na świecie. Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (ESC) podkreśla, że szczepienie przeciw grypie sezonowej jest wskazane u wszystkich pacjentów po zawale serca.

Tymczasem na całym świecie potwierdzono dotąd prawie 255 tys. przypadków zachorowań na nową grypę typu A/H1N1. Zmarło na nią 2627 pacjentów. W Polsce do 26 sierpnia tego roku odnotowano 154 przypadki zakażenia wirusem grypy A/H1N1.

Nową grypę traktuje się jako pandemię - czyli epidemię o zasięgu światowym. Pandemie występują wtedy, kiedy wirus łamie barierę międzygatunkową. Powstaje wtedy nowy wirus, będący mieszanką wirusów pochodzących od ludzi i zwierząt. Aby wywołać pandemię, nowy wirus musi mieć zdolność do adaptacji do organizmu ludzkiego oraz zdolność łatwego przenoszenia się drogą kropelkową z człowieka na człowieka.

Tak właśnie się stało - w Meksyku w marcu 2009 roku, gdzie zanotowano pierwsze zachorowania na grypę spowodowaną nowym wirusem A/H1N1, tzw. meksykańską/świńską grypę.

Wiadomości Opole, Wydarzenia Opole

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!