Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co jedzą studenci? Ma być tanio, ale też zdrowo i smacznie [PRZEPISY]

Hanna Wieczorek
Kotleciki z kalafiorów

Składniki:
500 g kalafiora
1/3 szklanki kaszy jaglanej
szklanka bulionu lub mleka
jajko
łyżka posiekanej natki pietruszki 
łyżka bułki tartej
po 1/2 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej i białego pieprzu

Sposób przygotowania
Kalafiora dzielimy na różyczki (nie za małe) i gotujemy w osolonym wrzątku. Kiedy są miękkie, wyjmujemy z wody i odcedzamy. Kaszę jaglaną (wypłukaną pod bieżącą wodą) gotujemy około 30 minut pod przykryciem w bulionie lub mleku. Kasza jest gotowa, kiedy wchłonie cały płyn. Kalafiora rozgniatamy widelcem, dokładamy ugotowaną kaszę, jajko, bułkę tarta, natkę. Dodajemy przyprawy i dokładnie mieszamy. Teraz formujemy sześć kotletów (dłonie dobrze jest zwilżyć zimną wodą). Kotlety obtaczamy w tartej bułce i smażymy na rozgrzanym tłuszczu. Po chwili zmniejszamy ogień i nadal smażymy kotlety przez mniej więcej 5 minut. Gotowe powinny mieć złoty kolor. 
Jeśli nie mamy ochoty na smażenie, możemy nasze kotleciki zapiec w piekarniku.

Kiedy będą miały panierkę, obtaczamy je dodatkowo w oliwie, kładziemy na blaszkę i pieczemy około 20 minut w piekarniku rozgrzanym do 200 st. Celsjusza.

Kotlety z kalafiora możemy podać z kaszą, ryżem lub użyć je do przygotowania wegetariańskiego hamburgera. Świetnie pasują do nich tzatziki lub mizeria.
Kotleciki z kalafiorów Składniki: 500 g kalafiora 1/3 szklanki kaszy jaglanej szklanka bulionu lub mleka jajko łyżka posiekanej natki pietruszki łyżka bułki tartej po 1/2 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej i białego pieprzu Sposób przygotowania Kalafiora dzielimy na różyczki (nie za małe) i gotujemy w osolonym wrzątku. Kiedy są miękkie, wyjmujemy z wody i odcedzamy. Kaszę jaglaną (wypłukaną pod bieżącą wodą) gotujemy około 30 minut pod przykryciem w bulionie lub mleku. Kasza jest gotowa, kiedy wchłonie cały płyn. Kalafiora rozgniatamy widelcem, dokładamy ugotowaną kaszę, jajko, bułkę tarta, natkę. Dodajemy przyprawy i dokładnie mieszamy. Teraz formujemy sześć kotletów (dłonie dobrze jest zwilżyć zimną wodą). Kotlety obtaczamy w tartej bułce i smażymy na rozgrzanym tłuszczu. Po chwili zmniejszamy ogień i nadal smażymy kotlety przez mniej więcej 5 minut. Gotowe powinny mieć złoty kolor. Jeśli nie mamy ochoty na smażenie, możemy nasze kotleciki zapiec w piekarniku. Kiedy będą miały panierkę, obtaczamy je dodatkowo w oliwie, kładziemy na blaszkę i pieczemy około 20 minut w piekarniku rozgrzanym do 200 st. Celsjusza. Kotlety z kalafiora możemy podać z kaszą, ryżem lub użyć je do przygotowania wegetariańskiego hamburgera. Świetnie pasują do nich tzatziki lub mizeria. pixabay.com
Co jedzą studenci? W studenckim menu nadal królują pierogi, zapiekanki, tosty i makarony, najczęściej gotowe – mrożone lub garmażeryjne... ale nie tylko. Kliknijcie w zdjęcie i zobaczcie przepisy na szybkie i smaczne potrawy!

Jak mówią studenci, jedzenie ma być tanie i proste do przyrządzenia. Jeśli nie stołują się na mieście, we własnej kuchni często przygotowują dania z makaronem w roli głównej - sałatkę z makaronem, sos z makaronem, parówki z makaronem...

W studenckiej kuchni nie brakuje już warzyw oraz wegetariańskich przepisów. Kiedy znudzą się tosty i pierogi, można przygotować warzywne kotleciki (przepis znajdziecie w naszej w galerii).

Jeśli lodówka jest pusta, to przyszedł czas na jajka
Właściwie każda kuchnia ma swoje specyficzne dania oparte na jajkach. W Polsce tradycyjnie podaje się jajka faszerowane.

Przygotowanie ich to żadna filozofia. Gotujemy jaja na twardo, po wystudzeniu przecinamy skorupkę ostrym nożem wzdłuż. Wyjmujemy jajko ze skorupki, drobniutko siekamy i przekładamy do miski. Dodajemy do jajek drobno posiekany szczypiorek, łyżkę majonezu, pieprz i ewentualnie sól. Wszystko mieszamy i taką masą wypełniamy skorupki po jajkach. Następnie jajka panierujemy w bułce – oczywiście tylko od strony farszu. Mój znajomy dodaje do farszu jajecznego pieczarki.

Szkoci mają swoje „Scotch egg”, czyli smażone na głębokim tłuszczu jajka na twardo zawinięte w mielonym mięsie z dodatkiem przypraw oraz ziół, pokryte panierką z bułki tartej. Gruzini mają ciżi-biżi (rodzaj jajecznicy z serem) i niesamowitą jajecznicę z orzechami. A poza tym, możemy przecież zrobić jajeczne muffiny, jajka w bekonie lub bekonem... Jajka w szklance, czyli jajka po wiedeńsku, jajka po benedyktyńsku czy też jajko w koszulce.

Zobacz też: Akademiki. Co dzieje się za drzwiami domu studenckiego?

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co jedzą studenci? Ma być tanio, ale też zdrowo i smacznie [PRZEPISY] - Opole Nasze Miasto

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto