Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czat ekologiczny: Bezpieczeństwo energetyczne i jego wymiar proekologiczny

Redakcja
Zapraszamy do lektury zapisu czatu ekologicznego "Bezpieczeństwo energetyczne i jego wymiar proekologiczny". Naszym gościem był poseł Wojciech Saługa.
Moderator: Witamy. Naszym dzisiejszym gościem jest Pan poseł Wojciech Saługa. Zachęcamy do zadawania pytań


Wojciech_Saługa: Dzień dobry Państwu.



Moderator: ianin> Czy Pana zdaniem kampania "życie po śmieciach" przyczyniła się do zwiększenia świadomości ekologicznej, szczególnie dotyczącej gospodarki odpadami?


Wojciech_Saługa: Wszystkie kampanie społeczne dobrze prowadzone przyczyniają się do podniesienia świadomości społeczeństwa. Obserwujemy to z roku na rok, dzisiaj śmieci segregujemy, rozglądamy się wokół, mamy czystsze lasy, ulice itd. Takich działań przybywa coraz więcej. Ważne jest, aby społeczeństwo miało świadomość, że nie warto śmiecić. Na problem czystości należy spojrzeć szerzej, dotyczy to też przemysłu....


Wojciech_Saługa: ...w tym głównie energetyka, która jeszcze 20 lat temu emitowała bardzo dużo zanieczyszczeń. Dziś mimo, że energię wytwarzamy głownie z wegla, emisja zanieczyszczen jest znacznie mniejsza. Korzystamy na tym wszyscy.



Moderator: kamila> Kiedy gminy dostaną konkretne przepisy wykonawcze potrzebne do wprowadzenia nowej ustawy?


Wojciech_Saługa: Trwają prace nad tymi przepisami. Będzie to jedno z pierwszych zadań dla nowego rządu.



~Robi: Panie pośle kiedy powstanie w Polsce pierwsza elektrownia atomowa? Jakiś realny termin?


Wojciech_Saługa: Program rozwoju energetyki atomowej przewiduje, że w 2020 rozpocznie pracę pierwszy blok jądrowy. Rosnący popyt na energię powoduje, że praktycznie nie mamy wyjścia, oprócz rozwijania energetyki konwencjonalnej i z odnawialnych źrodel energii energetyka jądrowa wydaje się dziś koniecznością, jako jeden z elementów miksu energetycznego. Na Śląsku jest jednak miejsce dla czystych technologii...


Wojciech_Saługa: ...węglowych, żadne plany i opracowania nie przewiduja budowy bloków atomowych w regionie.



~abes80: Czy węgiel jest przyszłością polskiej energetyki?


Wojciech_Saługa: Obecnie ponad 90% energii powstaje z węgla. W 2030 roku ponad połowa energii w Polsce będzie oparta na tym paliwie, choć w miksie energetycznym znajdzie się również miejsce dla źródeł odnawialnych (18%), energetyki jądrowej (15%) i gazowej (ok. 6%). Choć procentowo udział węgla będzie mniejszy, to zapotrzebowanie na węgiel energetyczny będzie większy. Po prostu będziemy zuzywać więcej energii.



Moderator: > czy planowane jest sprawie budowy elektrowni atomowej referendum spoleczne?


Wojciech_Saługa: Taka decyzja jeszcze nie zapadła. Jedno jest pewne - będą w tej sprawie szerokie konsultacje społeczne. W sprawie budowy nie możemy kierować się emocjami, ale racjonalizmem gospodarczym.



~Mike: Czesi skarżą się, że zielona energia podnosi ceny prądu a obniża konkurencyjność gospodarki. Czy nam grożą te same problemy?


Wojciech_Saługa: Rzeczywiście w Czechach stworzono niefortunne przepisy, z których nasi sąsiedzi musieli się wycofać. Okazało się, że poprzez droższą energię słoneczną wzrosła średnia cena energii, co wpłynęło na konkurencyjność gospodarki.. w Polsce nie mamy wyjścia, musimy promować zieloną energię, jednak nie możemy zapominać o naszym położeniu geograficznym, realnych możlwiościach wytworzenia energii....


Wojciech_Saługa: ....z wody, biomasy i wiatru. Cel narzucony nam przez Unię Europejską, czyli 15% zielonej energii w 2020 roku, wydaje się realny, jednak wymaga determinacji ze strony branży. Podstawą energetyki, przy obecnym poziomie dostepnych technologii, bedzie energetyka konwencjonalna, czyli w naszym wypadku weglowa i pewnie gazowa.



~Beny: Czy według Pana wiatraki zaspokoją rosnący popyt na prąd?


Wojciech_Saługa: Polska nigdy nie bedzie zaglebiem zielonej energii. Róża wiatrów jest nie najsilniejsza, okresowa, nie mamy wielkich rzek, olbrzymich połaci lasu i odpowiedniego nasłonecznienia. Eksperci wyliczyli, że energetyka słoneczna opłaca się przy obecnych technologiach w linii poniżej południowej granicy Czech. Rozwijając energetykę wiatrową musimy pamiętać, że wiatraki mogą działać okresowo i....


Wojciech_Saługa: ....w kraju mamy tylko kilka miejsc, raczej nie na śląsku.



~abes80: czy wprowadzenie pakietu klimatycznego oznacza kłopoty dla polskich miast górniczych?


Wojciech_Saługa: Pakiet wprowadza ograniczenia ekologiczne, z którymi polska energetyka musi sobie poradzić. Wynegocjowaliśmy korzystny okres, w którym Polska będzie otrzymywać część darmowych uprawnien do emisji dwutlenku węgla. Jest to jednak czas na bardzo poważne inwestycje w sektorze energetycznym. Na śląsku zdecydowanie powinny one opierać się na węglu, na czystych technologiach węglowych....


Wojciech_Saługa: ....Oddany dwa lata temu blok węglowy w Łagiszy, przygotowywany do budowy olbrzymi blok w Jaworznie świadczą, że można czyściej wytwarzać energię w oparciu o węgiel. Inwestycje świadczą, że węgiel będzie nadal potrzebny. To dobra wiadomość dla gmin górniczych.



*Femme_Fatale*: Co do czystej energii - czy Państwo nie powinno jakoś zachęcać do montowania przez ludzi np baterii słonecznych, partycypować w kosztach dla zachęty?


Wojciech_Saługa: Takie zachęty funkcjonują i wiele osób z nich korzysta, co widać coraz częściej na dachach polskich domów. Jednak aby realnie myśleć o oszczedzaniu i ekologii, musimy rozwijać programy zachęcające do zmiany sposobu ogrzewania mieszkań, walki z niską emisją. Warto też wspierać termomodernizację domów, a tym samym mniejsze zużycie energii. Są na to pieniądze w samorządach i w WFOŚ.



Moderator: gdzie powstanie w Polsce elektrownai atomowa? Czy możliwe jest, żeby została zlokalizowana w naszym województwie, bądź w jego sąsiedztwie?;>


Wojciech_Saługa: Z możliwych lokalizacji wybudowy elektrowni wszystkie znajduja sie na polnocy Polski. Kluczowym kryterium do wyboru lokalizacji jest sasiedztwo duzych zbiornikow wodnych, zapotrzebowanie systemu elektroenergetycznego i warunki geologiczne. Slask jest dostarczycielem energii do innych regionow kraju, dlatego stawianie tu nowych blokow jadrowych byloby w ogole niepotrzebne. U nas jest miejsce na....


Wojciech_Saługa: ....czysta energetyke weglowa.



Moderator: To było już ostatnie pytanie do naszego Gościa. Dziękujemy mu za poświecony czas i wyczerpujące odpowiedzi. A Wam, tradycyjnie, dziękujemy za ciekawe pytania.


Wojciech_Saługa: Dziękuję.






Poseł Wojciech Saługa

Urodził się 1969 r. w Jaworznie. Jest ojcem dwójki dzieci – Marysi i Antosia.
 
W 1994 roku ukończył studia magisterskie na Akademii Ekonomicznej w Krakowie na wydziale ekonomiki i organizacji produkcji.

Swoją karierę zawodową, od 1994 roku do 2002, związał z Bankiem Śląskim. Pracę w tej instytucji rozpoczynał od inspektora w oddziale w Jaworznie, a zakończył jako kierownik zespołu w Centrali w Katowicach.

Już w szkole średniej i podczas studiów, angażował się w wiele przedsięwzięć społecznych, będąc jednocześnie animatorem wielu z nich. W działalność polityczną zaangażował się w 1994 roku. 
W wyborach w 1998 roku, zdobył mandat radnego z listy AWS. W następnych wyborach do Rady Miasta w 2002 roku, ponownie uzyskał mandat radnego. Tym razem z listy wyborczej Jaworzno Moje Miasto.

Wybrany w pierwszych samorządowych wyborach bezpośrednich prezydent Jaworzna Paweł Silbert, powołał go 1 grudnia 2002 r. na swojego zastępcę.
12 września 2004 r. wygrał wybory uzupełniające do Senatu RP w okręgu wyborczym nr 31. Mandat senatora sprawował przez rok.
W wyborach parlamentarnych w 2005 r. znalazł się na liście kandydatów do Sejmu. Zdobył mandat posła na Sejm V kadencji. W kolejnych wyborach w 2007 r. ponownie został wybrany do pracy w polskim parlamencie.

Pełni funkcję wiceprzewodniczącego zarządu regionu PO województwa śląskiego.

Zadaj pytanie...
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto