Czy pokolenia X i Y zdolne są skutecznie współpracować? Jak nimi zarządzać, aby osiągnąć sukces?

materiał informacyjny

Coraz więcej firm i managerów dostrzega różnice w zarządzaniu pracownikami urodzonymi w różnych latach czy dekadach. Osoby z, tak zwanych, pokoleń X i Y, które obecnie dominują na rynku pracy, nie tylko różnią się doświadczeniami, ale też celują w zupełnie różnych umiejętnościach, które często charakteryzują całe pokolenie. Najwyraźniejsze różnice dotyczą kwestii związanych z podejściem do pracy, czynnikami motywującymi i zaangażowaniem. Co wyróżnia pokolenie Y, czyli tak zwanych millenialsów i jakich narzędzi używać, aby skuteczniej współpracowali z poprzednim pokoleniem, czyli tak zwanym pokoleniem X?

Pokolenie X – wychowani w PRL

Termin „Pokolenie X” powstał w Stanach Zjednoczonych. Opisywał ludzi, którzy urodzili się w II połowie XX wieku, jako druga fala powojennego wyżu demograficznego. Trudno wskazać dokładne daty, ale przyjmuje się, że są to osoby urodzone między latami 1960 a mniej więcej 1980 – w różnych publikacjach można znaleźć zakres od 1979 do 1983 roku. Bardzo ważnym wyróżnikiem osób z tego pokolenia w polskich realiach jest również fakt, że ich dzieciństwo, edukacja oraz czasem też młodość przypadały na czasy PRL-u, co miało niebagatelny wpływ na kształtowanie się postaw zarówno życiowych, jak i zawodowych.

Praca z pokoleniem X – potrzeby i wartości

Jak sama nazwa wskazuje „X” – odnosiło się do pewnego rodzaju niewiadomej. Szczególnie w Polsce, kwestie takie jak stabilizacja, poczucie bezpieczeństwa, możliwość harmonijnego życia i rozwoju, przez lata były trudne lub wręcz niemożliwe do zrealizowania. Takich wartości w swoim życiu poszukują „iksy”. W związku z tym, jako pracownicy są przede wszystkim lojalni - potrafią przez długie lata pracować w jednej firmie, z którą najczęściej mocno się identyfikują. Podstawowym kryterium satysfakcji z pracy jest dla nich wysokość wynagrodzenia. Są również mniej elastyczni i skorzy do zmian – czy to zakresu obowiązków, czy miejsca pracy, co wiąże się też z mniejszą przebojowością i pewnością siebie. Jednocześnie do swoich obowiązków przykładają się z najwyższym pietyzmem. Wiedzą czym jest ciężka praca i nawet jeśli jest ona dla nich uciążliwa – z powodu wysokiego poczucia odpowiedzialności – wykonują ją.

Pokolenie Y – millenialsi

Pokolenie Y, zwane również millenialsami to ludzie urodzeni w drugiej połowie lat 80. i przez całe lata 90. XX wieku. Dorastały i kształciły się już w wolnorynkowej Polsce – to sprawia, że w dominującej większości nie zaznały tak zwanych trudnych czasów. Nie znają również zjawiska braku dóbr czy produktów – wszystko było ogólnie dostępne. Młodość „igreków” przypadła na czas rewolucji technologicznej – często już jako dzieci miały do czynienia z komputerami, elektroniką i dostępem do Internetu. Osoby z tego pokolenia często były również wychowywane w sposób partnerski lub wręcz bezstresowy, co przez wiele starszych osób odbierane jest negatywnie.

Pokolenie Y w pracy – elastyczność i przedsiębiorczość

Pokolenie Y w znacznym stopniu różni się od poprzedniego w kontekście podejścia do pracy. Praca jest bowiem dla większości millenialsów tylko środkiem do celu, a nie celem samym w sobie. Dlatego też „igreki” nie boją się zmieniać pracodawcy i chętnie to robią. Dla nich to nie tylko szansa rozwoju i zwiększenia zarobków, ale przede wszystkim sposób na walkę z rutyną. Dla pracodawców, może z kolei wyglądać to na brak lojalności. Sposób wychowania millenialsów wpływa na dużą pewność siebie i odwagę – nie boją się ryzyka, nowych wyzwań, są również przedsiębiorczy. Z drugiej strony mają często niski próg odporności na krytykę – nie lubią jej i ciężko znoszą, nawet gdy jest zasadna. Inną istotną cechą charakterystyczną cechą millenialsów w pracy jest ich podejście do kwestii zarobków. Te, nie są najistotniejsze – ludzie z tego pokolenia mogą zdecydować się na pracę za niższe wynagrodzenie w firmie, która da im od czasu do czasu możliwość pracy zdalnej, elastyczne godziny pracy lub możliwość rozwijania autorskich pomysłów czy projektów.

Pokolenie X i Y – jak je pogodzić?

Jak wynika z powyższego zestawienia, pokolenia X i Y różnią się zasadniczo, a w wielu aspektach zawodowych ich postawy, a także wartości nie tylko są odmienne, ale wręcz sprzeczne ze sobą. Może to prowadzić do nieporozumień, a nawet konfliktów w pracy. Czy w związku z tym należy unikać łączenia w zespołach ludzi z różnych pokoleń? Zdecydowanie nie, chociaż mając świadomość różnic, można wykorzystać najlepsze cechy każdej z grup i tak pokierować ich działaniami, że uzupełnią się i w ramach zespołu osiągną pełnię swojego potencjału. Rozważając podejście do własnej kadry, warto jednak pamiętać, że w literaturze tematycznej można znaleźć liczne cechy różnych pokoleń – obserwacje w tym zakresie wciąż trwają. Niektóre wnioski są wręcz wykluczające się – warto więc oceniać pracowników z różnych pokoleń nie tylko w kontekście ich daty urodzenia, ale również indywidualnych cech osobowości i predyspozycji.

Pokolenie X i Y – gdzie znaleźć instrukcję obsługi?

Indywidualne podejście do każdego pracownika nie zmienia faktu, że różnice między poszczególnymi pokoleniami faktycznie występują i wymagają odpowiedniego nastawienia od managerów czy całej kadry zarządzającej. Nie chodzi tylko o satysfakcję pracowników, ale też ich wydajność, a także – jeśli dobrze wywiązują się ze swoich obowiązków – utrzymanie ich w firmie. Aby nie działać metodą prób i błędów warto choć w podstawowym zakresie zapoznać się z wymaganiami i wyzwaniami, które stawiają przed przedsiębiorstwami pracownicy z poszczególnych pokoleń. Można skorzystać między innymi ze szkolenia, którego oferta znajduje się pod tym linkiem: https://www.academyofbusiness.pl/pl/szkolenia/miedzypokoleniowa-wspolpraca-czyli-zarzadzanie-pokoleniem-x-i-y,223/.

Jest to dobry początek i droga do lepszego zrozumienia potrzeb swojego zespołu, a tym samym wyjścia naprzeciw ich oczekiwaniom, zdobycia zaufania i osiągania jak najlepszych wyników w biznesie.

Więcej na temat:

Wybrane dla Ciebie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3