Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czynniki ryzyka

Mariola Marklowska, Agata Pustułka
Nie wiadomo dlaczego jedna kobieta będzie miała raka piersi, a druga nie. Można tylko mówić o czynnikach, które zwiększają ryzyko zachorowania na ten dziesiątkujący kobiety nowotwór.

Nie wiadomo dlaczego jedna kobieta będzie miała raka piersi, a druga nie. Można tylko mówić o czynnikach, które zwiększają ryzyko zachorowania na ten dziesiątkujący kobiety nowotwór.

Prenatalne
W kilku doniesieniach wskazywano na znaczenie większej wagi urodzeniowej dziecka dla rozwoju nowotworu złośliwego piersi w późniejszym wieku. Czynnik ten jednak wymaga dalszego potwierdzenia.

Hormony
Kontrolują wzrost i rozwój komórek, będących podstawowymi składnikami wszystkich tkanek organizmu; wynikiem ich działania są ciągłe zmiany także w tkance piersi. Po okresie przekwitania (menopauza), kiedy jajniki zmniejszają produkcję estrogenów, większość struktur gruczołowych piersi zanika i zostaje zastąpiona przez tkankę tłuszczową. Istnieje wiele przesłanek wskazujących na korelację ryzyka zachorowania na raka piersi i poziomem estrogenów.

Cykl miesiączkowy
Zarówno wczesne pokwitanie, jak i późny wiek przekwitania wydają się zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi. Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że czynnikiem ochronnym jest stosunkowo późny wiek pierwszej i wczesny wiek ostatniej miesiączki.

Ciąża
Ogólnie przypuszcza się, że ciąża przebyta w bardzo młodym wieku zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi. Posiadanie potomstwa może również – do pewnego stopnia – chronić przed chorobą nowotworową piersi. Niektóre badania wykazały niewielki spadek ryzyka zachorowania na raka piersi wraz ze wzrostem liczby urodzonych dzieci. Obserwuje się u kobiet związek między brakiem dzieci a występowaniem raka piersi; prawdopodobnie z tego powodu rak piersi tak często występuje u zakonnic. Badania sugerują, że jedną z najprostszych metod jest karmienie piersią, ale ochronnego znaczenia czynnika nie udowodniono w wystarczający sposób. Ryzyko zachorowania na raka piersi jest znacznie wyższe u kobiet, które poddały się chociaż jeden raz zabiegowi przerwania ciąży. Samoistne poronienie nie ma wpływu na zwiększenie ryzyka zachorowalności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto