Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Decyzja środowiskowa dla budowy centrum przesiadkowego przy stacji Opole Wschodnie nadal w zawieszeniu

Piotr Guzik
Centrum przesiadkowe przy stacji Opole Wschodnie - wizualizacja
Centrum przesiadkowe przy stacji Opole Wschodnie - wizualizacja Materiały UM Opole
Przyszłość sztandarowej inwestycji infrastrukturalnej Opola nadal jest w zawieszeniu. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska po raz kolejny przesunęła termin rozpatrzenia wniosku ekologów o unieważnienie decyzji środowiskowej. Tymczasem trwają przygotowania do rozpoczęcia budowy.

Chodzi o budowę centrum przesiadkowego w rejonie stacji kolejowej Opole Wschodnie. Ta zakłada radykalną zmianę układu komunikacyjnego w tej części miasta. Mowa m.in. o budowie tunelu pod i estakady nad ulicą Oleską, o wykonaniu nowego przebicia w nasypie kolejowym umożliwiającego połączenie ulicy Katowickiej z Rataja, a także o powstaniu wielostanowiskowego przystanku autobusowego na terenie wyburzonej stacji paliw.

Pod koniec października ratusz podpisał umowę z firmą Banimex na wykonanie tego zadania. Opiewa na 137 mln zł. Całość ma być gotowa do końca października 2020 roku.

Ekolodzy od dłuższego czasu protestują przeciwko tej inwestycji. Stowarzyszenie Technologii Ekologicznych „Silesia” złożyło do GDOŚ odwołanie od decyzji środowiskowej wydanej dla tej inwestycji przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Opolu pod koniec 2016 roku. Częściowo im się to udało. Pod koniec stycznia 2017 roku RDOŚ próbowała bowiem poszerzyć zakres opracowania, ale w połowie 2018 roku GDOŚ ów ruch anulowała.

Zdaniem ekologów już to powoduje, że nie ma podstaw do prowadzenia robót budowlanych w rejonie Opola Wschodniego. Wskazują, że zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) wydane przez wojewodę opolskiego obejmuje także teren objęty utrąconym rozszerzeniem.

Ekolodzy wciąż jednak czekają na decyzję GDOŚ w sprawie całej zaskarżonej decyzji środowiskowej dla centrum przesiadkowego przy Opolu Wschodnim. W razie jej utrącenia inwestycja straci ZRID. W najlepszym przypadku oznaczało to jej wstrzymanie, w najgorszym przekreślenie.

Termin rozpatrzenia ich wniosku przesuwano już kilkukrotnie. Ostatnia taka zamiana - na 28 grudnia - uzasadniona jest koniecznością przeprowadzenia dodatkowego postępowania wyjaśniającego.

Co na to ratusz? - Prowadzimy inwestycję na podstawie prawomocnego ZRID, którym dysponujemy - mówi Daria Placek z biura prasowego urzędu.

Daria Placek informuje, że teren przekazano wykonawcy i trwają przygotowania do rozpoczęcia prac budowlanych. - Przewidywane są zmiany organizacji ruchu w tym rejonie, natomiast jest to jeszcze na etapie ustaleń. Będziemy o nich informować z wyprzedzeniem - zapowiada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto