Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Filmowy Opolskie Lamy 2018. Co dzieje się w czwartek? [PROGRAM]

Natalia Popczyk
mat. organizatora
Projekcjami w kinie Helios oraz w kinie Meduza rozpoczął się w środę 16. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy. Impreza potrwa do 13 października. Co zobaczymy w czwartek?

W czwartek Festiwal Filmowy Opolskie Lamy 2018 zagości w Kinie Meduza, Muzeum Śląska Opolskiego, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Kino Studio w MDK oraz Miejscu X. Zobaczcie szczegółowy program.

4.10.2018 / CZWARTEK

16:00 Pokazy filmów z Konkursu Głównego BLOK I + Filmy amatorskie
Blok 218 min.
Kino Meduza / wstęp wolny
Cykl: Konkurs Główny

18:00 Wszyscy jesteśmy Chrystusami
reż. M. Koterski / Polska 2006 / 107 min.
Muzeum Śląska Opolskiego / wstęp wolny
Cykl: Retrospektywa Marka Koterskiego

Głównym motywem filmu są bolesne wspomnienia Sylwka - Syna o piciu jego Ojca - Adama. Naprzemianlegle do tego - zaczyna się w Adamie odwijać taśma własnych wspomnień, tworzących - wraz z opowiadaniem Syna - listę największych strat i ran, zadanych przez picie - sobie i bliskim. Ze wspomnień Adama wynika jeszcze coś: czarna sztafeta pokoleń. Ojciec Adama też pił i Adam poprzysiągł sobie, że nie przysporzy nigdy takiego strachu i wstydu swojemu synowi.
A jednak... Zresztą Ojciec Adama też to sobie w dzieciństwie przysięgał... Więc, czy można przerwać tą czarną sztafetę?

18:00 Dni przemiany
reż. T. Jurkiewicz / Polska 2018 / 50 min.
MBP ul. Minorytów / wstęp wolny
Cykl: Dokumentalna Odsłona Kina
Po filmie spotkanie z reżyserem

Frydrychowice to rolnicza wieś w gminie Wieprz niedaleko Krakowa. Życie płynie tu spokojnym rytmem. 50-letni Krzysztof Szczur wiedzie uporządkowane życie szkolnego konserwatora. Proboszcz Józef przygotowuje się do udziału w turnieju tenisa ziemnego. Pani Zosia z otwartym sercem oczekuje przybycia do Polski Ojca Świętego Franciszka z okazji Światowych Dni Młodzieży. Chce przeżyć wizytę papieża na polskiej ziemi, być może ostatni raz w życiu.

Krzysztof zostaje wybrany przewodniczącym lokalnego komitetu Światowych Dni Młodzieży. Wraz z całą społecznością wsi musi poradzić sobie z zakwaterowaniem kilkuset Brazylijczyków i Francuzów w lokalnej szkole i prywatnych domach. Wszyscy pragną, aby pielgrzymi czuli się tu jak najlepiej. Na przeszkodzie stają brak znajomości języka, problemy organizacyjne i ciągłe zmiany harmonogramu przyjazdów. Dochodzą do tego nieporozumienia kulturowe. Kamera skupia się na zapleczu Światowych Dni Młodzieży opowiadając o tej stronie wydarzenia, do której nie dotarły oficjalne media, szukając autentycznych więzi, które narodziły się pomiędzy pielgrzymami, a ich gospodarzami. Tematem tego pełnego humoru obserwacyjnego filmu jest zderzenie kultur, ale i międzyludzka solidarność niezależna od języka, koloru skóry i kraju urodzenia.

18:00 i 20:30 Donbas
reż. S. Łoźnica / Francja 2018 / 110 min.
Kino Studio / MDK / wstęp: kasy Kina Studio
Cykl: Panorama Kina Światowego

Noworosja – państwo-widmo, rządzone przez watażków, istniejące tylko dzięki wsparciu mitycznej matki – Rosji. Tu propaganda uchodzi za prawdę, wojna za pokój, a nienawiść deklarowana jest jako miłość. Łoźnica zrobił film na wskroś nowoczesny. Odwołuje się do tego, jak dziś postrzegamy świat - często pokawałkowany na dziesiątki filmików, które scrollujemy z rosnącą obojętnością. Film, podzielony na 13 segmentów, będący galerią osobliwych postaci, zmierza ku szokującemu finałowi.
„Donbas” uhonorowanego Nagrodą Smok Smoków Krakowskiego Festiwalu Filmowego Siergieja Łoźnicy to opowieść o współczesnym człowieczeństwie i cywilizacji w dobie post-prawdy i fake-newsów, o każdym z nas.

20:00 Tully
reż. J. Reitman / USA 2018 / 96 min.
Kino Meduza / wstęp 13 zł
Cykl: Kino: Kobiety

Mąż, dom i trójka dzieci! Marlo to prawdziwa superbohaterka, ale czasem nawet superbohaterki potrzebują chwili wytchnienia. Pewnego wieczoru w drzwiach domu Marlo zjawia się tajemnicza niania, Tully... Młoda, piękna i zwariowana opiekunka szybko wywraca do góry nogami życie całej rodziny. Marlo musi zmierzyć się z przebojową i pełną energii dziewczyną, która ma w sobie wszystko to, co Marlo utraciła.

20:00 Igielnik
reż. D. Haywood / Wlk. Brytania 2017 / 82 min.
Kino Meduza / wstęp 13 zł
Cykl: Kino: Kobiety

Lyn i Iona, zżyte ze sobą matka i córka, cieszą się na życie w nowym mieście. Na początku jest im trudno, ale w końcu Iona znajduje nowe przyjaciółki: Kelly, Stacey i Chelsea. Matka czuje się osamotniona, w związku z czym próbuje nawiązać bliższą relację z sąsiadką Belindą. Lyn i Iona udają, że są szczęśliwe, ale dużo w tym pozorów. Okazuje się bowiem, że przyjaciółki Iony nie są z nią do końca szczere. Zagubiona dziewczyna podejmuje coraz bardziej desperackie kroki, żeby się dopasować. Obie, nie radząc sobie z realiami nowego życia, uciekają w świat fantazji i kłamstw.

20:00 Thelma
reż. J. Trier / Dania 2017 / 116 min.
Miejsce X / wstęp wolny
Cykl: Kino: Kobiety

Początek studiów w Oslo to dla młodej kobiety początek nowego życia. Po raz pierwszy rodzi się w Thelmie miłość. Przeżywanie i uporządkowanie związanych z dorosłością emocji komplikuje nie tylko nieustająca kontrola ze strony rodziców – religijnych fanatyków. Okazuje się, że w Thelmie drzemią ukryte, nadprzyrodzone siły, które pozwalają bohaterce zmieniać i kształtować rzeczywistość. Siły te dają o sobie znać w chwilach, gdy Thelma przeżywa stres lub niepokój.Wkrótce zawładną ciałem i umysłem dziewczyny, zmienią życie jej i otoczenia. Czy wtedy Thelma stawi czoła pytaniom o własną tożsamość?

ZOBACZ Ruszył Festiwal Filmowy Opolskie Lamy 2018. Trwa święto filmowe w Opolu [ZDJĘCIA]

Na konkurs główny 16. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy nadesłano łącznie około 240 filmów krótkometrażowych. Spośród nich wyselekcjonowano pretendentów w czterech kategoriach:

  • Animacja,
  • Dokument,
  • Fabuła
  • Film Amatorski.

Do każdej z nich zakwalifikowano po około 10 tytułów.

Projekcje konkursowe odbywać będą się w dniach 4-9 października w Kinie Meduza w Opolu. Wstęp wolny. Filmy oceniać będą jurorzy, którzy przyznają jedną nagrodę Grand Prix. Swoją nagrodę przyzna także publiczność.

Podczas festiwalu zaplanowano aż 16 spotkań autorskich z reżyserami, scenarzystami i ludźmi filmu, m.in. z Olgą Chajdas, Marią Zmarz-Koczanowicz, Martą Prus, Ryszardem Krukiem, Katarzyną Trzaską, Katarzyną Adamik, Piotrem Stasikiem, Tomaszem Knittlem czy Sławomirem Ciesielskim, perkusistą i członkiem zespołu Republika.

KLIKNIJ: Opolskie Lamy bez tajemnic. Co wiesz o festiwalu filmowym?

W programie festiwalu znalazły się tradycyjne bloki: Panorama Kina Światowego, Panorama Kina Polskiego oraz Dokumentalna Odsłona Kina (w tym przypadku oprócz Opola projekcje odbywać będą się w ośrodkach kultury w Strzelcach Opolskich, Kędzierzynie-Koźlu, Oleśnie, Kluczborku, Tarnowie Opolskim, Krapkowicach i w Głuchołazach).

Na 16. Festiwalu Filmowym Opolskie Lamy będzie też można zobaczyć dwa nowe cykle. Pierwszy to Kino Kobiety, w którym pokazywane będą filmy dotykające spraw kobiet i tworzone przez kobiety.

Drugi cykl to Seriale, podczas którego pokazane będą po dwa odcinki produkcji HBO: "Watahy" i "Westworld".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto