Coraz częściej pojawiające się prognozy dotyczące rychłego końca kryzysu wprawiają w doskonały nastrój inwestorów giełdowych. Korzystają na tym również posiadacze jednostek funduszy lokujących środki na giełdzie.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Coraz częściej pojawiające się prognozy dotyczące rychłego końca kryzysu wprawiają w doskonały nastrój inwestorów giełdowych. Korzystają na tym również posiadacze jednostek funduszy lokujących środki na giełdzie. Niektórzy z nich tylko w lipcu byli w stanie zarobić ponad +15 proc. Trochę gorzej niż dotychczas radziły sobie w ostatnim miesiącu fundusze papierów dłużnych deno-minowanych w walutach obcych. To przede wszystkim efekt umocnienia złotego. Takie wnioski można wyciągnąć z najnowszego rankingu funduszy inwestycyjnych, który przygotowaliśmy z firmą Open Finance.

W lipcu indeks WIG na warszawskiej giełdzie zyskał prawie +16 proc. Minimalnie słabszy okazał się WIG20, który zarobił +14,7 proc. Nic więc dziwnego, że wśród funduszy prym w ubiegłym miesiącu wiodły przede wszystkim fundusze akcji polskich. Najlepszy wynik dla swoich klientów wypracował w lipcu fundusz Aviva Investors Polskich Akcji (dawniej Commercial Union), który przyniósł zysk na poziomie +15,9 proc. Prawie identyczny wynik (+15,7 proc.) wypracował dla swoich klientów fundusz akcyjny KBC. Co ciekawe, tylko jeden fundusz akcji w lipcu przyniósł inwestorom straty. Wartość jednostek funduszu Allianz Akcji Plus zmniejszyła się bowiem o -1,94 proc. - To o tyle ciekawe, że ten sam fundusz wypracowywał zyski, gdy na rynku mieliśmy do czynienia z trendem spadkowym - przypomina Bernard Waszczyk, analityk z Open Finance.

Oczywiście dobre wyniki w ostatnim miesiącu osiągnęły nie tylko fundusze akcji zaangażowane na polskim rynku. Można powiedzieć, że inwestorzy przeprosili się ze wszystkimi tzw. rynkami wschodzącymi. Znów lokują tu swój kapitał, co wpływa na dodatni wynik powierników obecnych na tych rynkach. Średnia stopa zwrotu funduszy akcji europejskich rynków wschodzących wyniosła w lipcu +7,9 proc. Fundusze akcji rynków wschodzących oparte o sektor małych i średnich spółek zarobiły 6,6 procent.


Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!