18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Regionalne specjały promują Pomorze

gp
Zrzut ze strony Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Zajmujemy pierwsze miejsce w kraju na liście produktów tradycyjnych, prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Producenci żywności z Pomorza zarejestrowali już 113 wyrobów. Są wśród nich kukle kaszubskie, szmurowana kapusta, pierśnik dębogórski, powiślańska śliwka w occie...

Jak uchronić stare receptury kulinarne przed zapomnieniem? Najprościej - wydać książkę lub wpisać je na polską listę produktów tradycyjnych. To gwarancja, że dziedzictwo kulinarne regionu nie przepadnie.

- Jako Pomorze mamy olbrzymi potencjał w postaci kulturowo zróżnicowanych regionów - mówi Edyta Klasa z Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Woj. Pomorskiego - z których każdy ma swoją własną tradycję: obyczaje i kuchnię. Nie bez powodu jesteśmy liderem w kraju - w ciągu ostatnich 5 lat zgłoszonych zostało 113 wyrobów. A 10 następnych czeka w kolejce.

Co chronimy? Oryginalne, stare receptury - na kaszubski kuch marchewny, szmurowaną kapustę czy kukle kaszubskie. Ale nie tylko. Ochraniamy w ten sposób także lokalny rynek - zgłoszony produkt musi bowiem być wytwarzany co najmniej od 25 lat w oparciu o miejscowe surowce. Jeśli więc kapusta - to tylko z własnej plantacji.

Zgłoszenia napływają do Urzędu Marszałkowskiego z całego regionu. Przodują Kaszuby, które w ten właśnie sposób zapewniły "wieczność" ponad 30 przepisom kulinarnym. Dalej jest Kociewie, a ostatnio mocno zaktywizowały się Żuławy i Powiśle. Ze statystyk wynika, że tylko 4 powiaty w naszym regionie ( pucki,bytowski, malborski i lęborski) do tej pory nie zgłosiły żadnego przepisu.

Czytaj także: Lista specjałów jest długa

- Zależy nam nie tylko na ochronie dziedzictwa kulinarnego regionu, lecz także na tym, aby ta tradycja była żywa - kontynuuje E.Klasa. - Zachęcamy więc, by stosować te przepisy na co dzień. Najczęściej robią to gospodarstwa agroturystyczne, rzadziej - restauracje.

Lista produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi to taki "przedpokój" do Unii Europejskiej. Stąd łatwo wyszukać produkty, charakterystyczne dla regionu i zgłosić je do uzyskania patentów unijnych. A tylko tysiąc produktów z UE chronione jest jednym z trzech znaków. Z Pomorza - na razie jeden: truskawka kaszubska - pierwszy pomorski produkt regionalny z certyfikatem Chronione Oznaczenie Geograficzne.

Województwo pomorskie uplasowało się na pierwszym miejscu na liście na początku tego roku. W styczniu i lutym br. zostały wpisane: kaszubski kuch marchewny, wieprzowina w słojach z Żuław, szmurowana (czyli duszona na wędzonce) kapusta, pierśnik dębogórski, powiślańska śliwka w occie, kukle kaszubskie i gołąbki z pęczaku z grzybami. Goni nas województwo śląskie (111 produktów), trzecie miejsce zajmuje Podkarpacie (95 pozycji).

Produkt może zgłosić każdy wytwórca - i przedsiębiorstwo, i osoba prywatna, i stowarzyszenie. Wiele przepisów zgłaszają koła gospodyń wiejskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto