Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

IV Festiwal Książki w Opolu rozpoczął się w piątek. Potrwa do niedzieli. W programie m.in. spotkania z autorami, koncerty, slam poetycki

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
IV Festiwal Książki w Opolu rozpoczął się w piątek, 7 czerwca i potrwa do niedzieli.
IV Festiwal Książki w Opolu rozpoczął się w piątek, 7 czerwca i potrwa do niedzieli. Edyta Hanszke
Targi książki, spotkania autorskie, koncerty, pierwszy slam poetycki, czyli turniej poetów amatorów. Wstęp na Targi Książki w Opolu i wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny.

Na pl. Wolności w Opolu stanęło wielkie Miasteczko Literackie z namiotami wydawnictw. - Oferta wydawnicza jest bardzo bogata: począwszy od literatury dziecięcej, przez reportaż, kryminały po literaturę obyczajową - wylicza Natalia Ciecióra z utworzonej przez drukarnię Opolgraf Fundacji Fabryka Inspiracji, organizatorka festiwalu. - W targach książki bierze udział niemal 80 wydawnictw m.in.: Wydawnictwo Literackie, Nasza Księgarnia, Muza, Agora, Czarna Owca, Fronda, Foksal, Czarne, Media Rodzina, Poznańskie, Publicat, Sonia Draga, SQN.

W Miasteczku Festiwalowym staną specjalne namioty (banku PKO BP, sponsora wydarzenia oraz Galerii Handlowej Karolinka, partnera festiwalu), do których na animacje i konkursy szczególnie zaproszone są dzieci.

Gry i zabawy w strefie relaksu będą inicjować także Fabryka Inspiracji i wolontariusze. Przygotowane będą również strefy do pamiątkowych zdjęć i punkt pakowania książek „Książka na prezent”.

Targi otwarte będą codziennie od godz. 10.30 do 19.

Spotkania autorskie

W piątek na scenie gośćmi będą: Tomasz Organek, Jakub Małecki, Jakub Żulczyk, Bartek Dobroch i Nadia Szagdaj. W programie także dyskusje o BookTube i mediach społecznościowych. Spotkania z Iloną Chylewską i Martą Guzowską zaplanowano z myślą o dzieciach. W Miejskiej Bibliotece Publicznej dla przedszkolaków przygotowano „Kolorowankę Portretu Miasta Opola”, a następnie - warsztaty z wydawnictwami Poławiacze Pereł oraz Alegoria.

Beata Pawlikowska, Agnieszka Maciąg, ks. Adam Boniecki, Karol Bielecki, Katarzyna Bonda i Remigiusz Mróz, Blanka Lipińska, Wojciech Kuczok, Eustachy Rylski - to goście sobotniej sceny plenerowej.

W MBP odbędzie się w tym dniu spotkanie dla dzieci i rodziców z książeczkami „Kicia Kocia”.

Niedziela rozpocznie się czytaniem interaktywnym aktorów Opolskiego Teatru Lalki z wydawnictwem Zakamarki. Podczas autorskich spotkań będzie można usłyszeć Marka Krajewskiego, Katarzynę Puzyńską, Magdalenę Tulli, Marcina Mellera, Marcina Wilka i Magdalenę Grzebałkowską z muzycznym akompaniamentem Leszka Kułakowskiego.

W MBP odbędzie się warsztat kreatywny Loesje i opolska scena literacka z dr Agnieszką Wójtowicz, Agatą Suchocką, Sławomirem Nicieją oraz Maciejem Siembiedą. W bibliotece wojewódzkiej spotkanie - z Tomaszem Kubą Kozłowskim i Emilią Krakowską.

Probiernia Matecznik w sobotę będzie gościć uczestników slamu poetyckiego, a w niedzielę - Macieja Marcisza i Marcina Mellera.

Konferencja o przyszłości książki
„Książka 360 - trendy i przyszłość” - to temat otwartej konferencji, która rozpoczęła się w piątkowe południe w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu.

Prelegentami są: Mirosław Szewczyk, prezes drukarni i Fundacji Fabryka Inspiracji PL, Jacek Hamerliński, dyrektor Centralnego Ośrodka Badawczo - Rozwojowego, prof. dr hab. Dariusz Kuźmina, prodziekan ds. finansowych WDIiB Uniwersytetu Warszawskiego, Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny Magazynu Literackiego Książki oraz reprezentanci papierni Igepa, Antalis i Europapier.

Konferencja to okazja do rozmowy o przyszłości książki, przeanalizowania tego, jak wygląda czytelnictwo na świecie i czy w porównaniu z innymi krajami Polacy mało czytają.

Festiwalowe koncerty
W tym roku Fabryka Inspiracji zaprosiła trzy gwiazdy muzyczne, które wystąpią na zakończenie każdego festiwalowego dnia. W piątek na scenie pojawi się Tymon Tymański z projektem Tymański/Ciechowski. - To intrygujący powrót do muzyki i tekstów kanonu polskiego rocka w interpretacji Tymona - czytamy w zapowiedzi tego koncertu.

W sobotę, 8 czerwca zagra Kwiat Jabłoni, duet odkrywający Krainę Łagodności dla pokolenia YouTube’a. Pierwszy klip zespołu - „Dziś późno pójdę spać” - doczekał się już blisko 5 mln wyświetleń w tym serwisie.

W niedzielę zaplanowano koncert Barbary Wrońskiej, wokalistki i kompozytorki. Jej utwór „Nie czekaj” wysłuchało już ponad 1,5 internautów.

Warsztaty literackie
To jedna z propozycji organizatorów festiwalu. W sobotę w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu będzie można wziąć udział w warsztatach w kryminalnym klimacie prowadzonych przez Joannę Opiat - Bojarską i Ryszarda Ćwirleja. Warsztaty z pisania reportażu historycznego w tym samym dniu poprowadzi Urszula Glensk.

W niedzielę zaplanowano wyjątkowe warsztaty z kreatywnego pisania, czyli Loesje. To charakterystyczne teksty, które zamieszczane są na drukach. To sposób na dzielenie się pomysłami i ideami, wyrażenie opinii przy użyciu krótkich sloganów. Działalność Loesje ma pobudzać odbiorców do refleksji, a także kreatywnego i twórczego myślenia oraz uświadomić możliwość wpływania na najbliższe otoczenie. We wszystkich warsztatach mogą wziąć udział tylko te osoby, które się na nie zapisały.

Slam poetycki
To publiczna rywalizacja poetów, podczas której rolę jury pełni publiczność. To połączenie poezji i performance’u w niezobowiązującej atmosferze. Zasady slamu są proste. Slamerzy mają po trzy minuty na wygłoszenie autorskiego tekstu. Nie mogą używać instrumentów ani rekwizytów. Publiczność decyduje, kto wygrywa pojedynek. Dla zwycięzcy slamu poetyckiego przewidziane są nagrody książkowe i gadżety festiwalowe.

Uczestnikami slamu są osoby wcześniej zgłoszone. Fabryka Inspiracji zaprosiła do udziału w slamie Mistrzów Ogólnopolskich Turniejów slamowych, którzy przedstawią pozakonkursowo swoje utwory.

Organizatorami Festiwalu Książki Opole 2019 jest opolska drukarnia dziełowa Opolgraf i powołana przez nią Fundacja Fabryka Inspiracji PL organizują Festiwal Książki w Opolu.

Partnerem strategicznym tegorocznego wydarzenia są Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu i miasto Opole, a partnerami: Filharmonia Opolska, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu, Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Opolu, CH Karolinka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto