Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak nie zginąć za granicą: Malediwy

Redakcja
Wyobraź sobie około 1200 wysepek położonych na koralowych atolach z tropikalną roślinnością, białymi, czystymi plażami, lazurową, przejrzystą wodą i rafami koralowymi. Raj? Nie, to Malediwy.

Malediwy leżą tylko dwa metry nad poziomem morza i niestety grozi im całkowite zalanie. Dlatego warto się pospieszyć, by odwiedzić ten istnie bajkowy kraj.

Najważniejszym ośrodkiem miejskim Malediwów jest Male – najmniejsza stolica na świecie. Jako że jest to kraj muzułmański musimy przestrzegać w nim pewnych zasad. W strojach kąpielowych powinniśmy poruszać się tylko po ośrodku turystycznym, w którym się zatrzymaliśmy i na plaży. Zdecydowanie nie wypada opalać się i kąpać topless, co może rozczarować Panie, które często liczą na uzyskanie pięknej opalenizny całego ciała wyjeżdżając do egzotycznych krajów.

Poruszając się po kraju zwracajmy uwagę na nasz strój, niech nie będzie on zbyt wyzywający, zwłaszcza podczas zwiedzania np. meczetów, zakrywajmy wtedy nogi i ramiona. Nie powinniśmy być zdziwieni, gdy kilka razy dziennie sklepy będą zamykane, a mieszkańcy Malediwów udawać się będą na modlitwę. Jest to obowiązek w religii muzułmańskiej i ma miejsce pięć razy w ciągu dnia.

Z mnóstwa wysp Malediwów podróżujący najczęściej wybierają właśnie stolicę Male, ale także Rasdu – posiadające liczne udogodnienia dla nurków czy Kudahuvadhoo, gdzie zwiedzać możemy ruiny buddyjskich świątyń. Między wyspami przemieszać się możemy hydroplanami, szybkimi łodziami, ale też tradycyjnymi łodziami dhoni. Samochodów na Malediwach jest niewiele, większość z wysp jest tak mała, że obejście ich zajmie niedużo czasu.

Każdy wjeżdżający do tego kraju otrzymuje ważną przez 30 dni wizę. Musimy też przygotować się na sprawdzanie, czy posiadamy bilet powrotny i wystarczającą ilość środków pieniężnych. Możemy przywieźć ze sobą niewielką ilość papierosów, alkohol zostanie zabrany do depozytu i zwrócony dopiero przy wyjeździe. Podobnie jak alkoholu, wwozić nie można też pism pornograficznych. Miłośnicy świerszczyków lekturę muszą więc zostawić w domu. Nie wolno wywozić pereł, koralowców ani żadnych innych darów morza.

Woda nadaje się do picia i mycia zębów tylko w ośrodkach turystycznych, poza nimi najlepiej stosować wodę w butelkach. Jedzenie także jest raczej bezpieczne, ale starajmy się jeść dania bezpośrednio po ugotowaniu.

Musimy pamiętać, aby nie zabierać z plaży muszli. W Polsce jest to normalne, że nad morzem zbieramy z piasku kamyczki i muszelki, jednak tam jest to zabronione. Muszle można kupić tylko w sklepie.

Mimo że językiem urzędowym jest divehi, nie powinniśmy mieć problemu z porozumieniem się po angielsku. W ośrodkach turystycznych jest to właściwie norma, że obsługa mówi po angielsku, a z miejscową ludnością turyści raczej nie mają kontaktu. Obowiązująca tam waluta to rupia, która dzieli się na 100 laari, jednak nie ma konieczności wymiany pieniędzy na rupie. Większość wysp akceptuje dolary amerykańskie.

Malediwy najczęściej odwiedzane są od listopada do marca, gdyż od maja do października trwa tam pora monsunowa. Jest to więc doskonałe miejsce na wczasy last minute. Ale nawet w czasie pory monsunowej temperatury powietrza i wody są bardzo wysokie.

Choć wyjazd na Malediwy to dość duży koszt, nawet wtedy, gdy skorzystamy z ofert last minute, warto zaoszczędzić i odwiedzić ten rajski kraj. Zwłaszcza teraz, kiedy efekt cieplarniany bardzo poważnie zagroził przyszłości bajecznego archipelagu wysp.

Reklama:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto