Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak stworzyć dziecku bezpieczny dom?

abcZdrowie.pl
Dziecko, które posiadło umiejętność chodzenia staje się jeszcze bardziej ciekawe świata, dlatego często mówi się, że rodzice malucha powinni mieć oczy dookoła głowy. Szczególną ostrożność należy zachować we własnym domu. Mimo iż dla osoby dorosłej dom to bezpieczna przystań, ciekawska natura dziecka czyni z niego „pole minowe”.

Czujność rodzica nie gwarantuje, że dziecko przejdzie przez życie bez siniaka – upadki to norma w okresie dzieciństwa – pozwala jednak uniknąć groźnych dla życia i zdrowia wypadków.

Bezpieczeństwo dziecka w domu

Nie sposób przewidzieć w 100% posunięć dziecka, maluchy są bowiem niezwykle kreatywne. Jako rodzice jesteśmy jednak w stanie zgadnąć, jakie elementy wyposażenia zwrócą uwagę naszej pociechy. Z całą pewnością będą to: zwisające rąbki obrusa, kwiatki w doniczkach, szafki, gniazdka, garnki na kuchence, szklanki z parującym płynem, kolorowe butelki z detergentem oraz schody. Mając świadomość potencjalnych zagrożeń, możemy doskonale przygotować się na czas, w którym dziecko zacznie aktywnie poznawać swój dom.

Jeśli masz małe dziecko i chcesz sprawić, by twój dom był dla niego bezpiecznym miejscem, zastosuj się do następujących wskazówek:

1. Nie kładź obrusów ani serwet na stole – wystarczy chwila nieuwagi, by maluch pociągnął za ich brzeg i zrzucił obecne na blacie przedmioty, np. kubki z gorącą herbatą, talerze z zupą.

2. Usuń z mieszkania kwiatki wydzielające toksyczne substancje – szczególnie groźne dla dziecka są: diffenbachia, azalia, bluszcz oraz filodendron. Dzieci chętnie chwytają liście roślin – włożenie paluszków do ust mogłoby skończyć się niebezpiecznym zatruciem.

3. Szuflady i szafki w naturalny sposób intrygują malucha, kryją się w nich bowiem ciekawe przedmioty. Jeśli nie chcesz, by dziecko miało dostęp do zawartości (noże, widelce, chemikalia itp.) lub przycięło swoje paluszki, zamykając z całą siłą drzwiczki szafek lub szuflady, koniecznie umieść na nich specjalne blokady.

4. Gniazdka nie wzbudzają zainteresowania osób dorosłych, ale dla szkraba mogą być fascynującym obiektem. Porażenia dziecka prądem unikniesz, umieszczając w otworach przeznaczone do tego wtyczki.

5. Garnki przykuwają uwagę malców, są bowiem codziennie w użyciu. Sięgając po patelnię lub garnek, dziecko nie uświadamia sobie zagrożenia, jakie wiąże się z oblaniem ciała wrzątkiem lub gorącym posiłkiem. Rolą rodzica jest niedopuszczenie do sytuacji, w której małe dziecko przebywa w pobliżu kuchenki w porze gotowania. Najlepszym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa dziecku w kuchni jest umieszczenie specjalnego płotka wokół kuchenki i piekarnika, ewentualnie usadzenie dziecka w foteliku do karmienia, z którego nie ma możliwości wyjścia bez pomocy rodzica.

6. Kubki i szklanki z gorącym napojem ustawiaj zawsze poza zasięgiem rąk dziecka, na przykład na blacie kuchennym, przy samej ścianie.

7. Przypadkowe spożycie substancji do czyszczenia płytek w łazience lub luster może trwale uszkodzić narządy wewnętrzne dziecka, dlatego wszystkie detergenty trzymaj z dala od dziecka, najlepiej w zamykanych na klucz szafkach (wiszące szafki to opcja optymalna).

8. Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu dwupoziomowym, na dole i na górze schodów umieść specjalny płotek-barierkę. W ten sposób unikniesz sytuacji, w której maluch samowolnie wchodzi po schodach i schodzi z nich.

9. Otwieraj okna ukośnie – najszybciej wywietrzysz dom, otwierając je na oścież, ale to prosta droga do wypadku, gdy na chwilę spuścisz malucha z oczu.

Dobrą wiadomością dla rodziców jest fakt, iż odpowiednie przygotowanie znacząco redukuje ryzyko domowego wypadku z udziałem dziecka. Nie zapominajmy jednak, że blokady na szafkach, wtyczki do gniazdek, antypoślizgowe skarpetki i płotki przy kuchence to tylko połowa sukcesu. Bez wzmożonej uwagi ze strony rodzica nawet najlepsze zabezpieczenia nie zdadzą egzaminu.

Partnerem serwisu jest

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto