Prezes konsekwentnie zagarnia coraz większą władzę w PiS Prezes konsekwentnie zagarnia coraz większą władzę w PiS

Prezes konsekwentnie zagarnia coraz większą władzę w PiS (© fot. JANUSZ WÓJTOWICZ)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Jeśli ktoś liczył, że tekst przemówienia Jarosława Kaczyńskiego na zamkniętym kongresie PiS przybliży nas do zrozumienia celu tego spotkania, to mocno się pomylił.

Ujawnione w programie "Teraz my" w TVN fragmenty wystąpienia prezesa PiS, choć ciekawe, raczej obraz zaciemniają niż rozjaśniają. Gabinet cieni partii opozycyjnej, krytyczna recenzja medialnego "frontu" PiS, potrzeba istnienia silnego aparatu państwowego - tezy Kaczyńskiego są dość oczywiste i w niczym nie wyjaśniają sensu organizowania tego zamkniętego dla obserwatorów spotkania. O co naprawdę chodzi?

Z rozmów z politykami PiS wyłania się dość klarowny obraz zamierzeń Kaczyńskiego. Bo kongres trzeba czytać w kontekście gier frakcyjnych tej partii. I wyzwań, przed jakimi stoi PiS w roku 2010 i później. A więc wyborów prezydenckich, samorządowych i najprawdopodobniej wiosną 2011 r. także parlamentarnych. - Partia ma być gotowa wykonać każde polecenie prezesa - mówi jeden z naszych rozmówców. Dlatego Kaczyński przeprowadził dwie zmiany w organizacji partii. Pierwsza to likwidacja zarządu głównego i przekazanie jego kompetencji komitetowi politycznemu.

Pierwsze ciało tworzą liderzy struktur regionalnych partii, drugie ma charakter komitetu doradczego prezesa. - Druga zmiana to ograniczenie wpływów posłów do Parlamentu Europejskiego na politykę krajową. A tak naprawdę dwóch, których Kaczyński podejrzewa o planowanie przewrotu: Zbigniewa Ziobry i Jacka Kurskiego. Dlatego już dziś odcina ich od wpływu na regiony (zasada wprowadzona na kongresie) oraz buduje bezpieczniki na lata 201o-2011, kiedy Ziobro mógłby przypuścić swój atak. - Tak naprawdę ten kongres to było przygotowanie do rozgrywki o władzę w PiS, która odbędzie się za rok. Wtedy, w środku kampanii prezydenckiej i parlamentarnej, wybrane zostaną nowe władze partii. Na kolejne cztery lata. I w ten weekend prezes rozpoczął przygotowania do reelekcji, zabezpieczył się przed niespodziankami - mówi jeden ze strategów Prawa i Sprawiedliwości. Jeśli plan prezesa PiS się powiedzie, a na razie jest realizowany z żelazną konsekwencją, to niezależnie od tego, czy PiS wygra, czy przegra wybory prezydenckie i parlamentarne, Kaczyński pozostanie prezesem tej partii.

============11 (pp) Zdjęcie Autor(11964226)============

fot. JANUSZ WÓJTOWICZ

============06 (pp) Zdjęcie Podpis(11964223)============

Prezes konsekwentnie zagarnia coraz większą władzę w PiS

Wiadomości Opole, Wydarzenia Opole

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!