Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamionka Piast nie ma już tajemnic [niezwykłe zdjęcia]

Artur Janowski
To nie egzotyczna  rafa koralowa, ale fragment „łąki” rosnącej na dnie kamionki Bolko. Można tam spotkać np. takie szczupaki.
To nie egzotyczna rafa koralowa, ale fragment „łąki” rosnącej na dnie kamionki Bolko. Można tam spotkać np. takie szczupaki. Tomasz Kochanowski
Dwójka nurków zmierzyła głębokość dawnego wyrobiska, a także przygotowała niezwykłą mapę.

Kamionka Piast to bowiem dawne wyrobisko cementowni, którą zamknięto w 1978 roku. Teraz zbiornik jest rajem dla nurków i to nie tylko z Opola.

- Przyjeżdżają do nas miłośnicy nurkowania z całej Polski, ale nie każdy wie, jak kamionka wygląda, postanowiliśmy coś w tej sprawie zrobić - opowiada Tomasz Kochanowski, który z Anną Kamińską, pracował nad przygotowaniem mapy.

Nurkowie, związani ze stowarzyszeniem Diving-Ecology-Education, oparli się na pomiarach głębokości wykonanych komputerem nurkowym oraz pomiarach lokalizacji przy pomocy odbiornika GPS.

- Rejestrowaliśmy nie tylko głębokość ale również florę, faunę i temperaturę - opowiada Kochanowski. - W wyniku pomiarów obliczyliśmy, że kamionka Piast ma w najgłębszym miejscu 15,1 m (taką wysokość mają np. niektóre słupy wysokiego napięcia - red.), a średnia głębokość to 8,1 m. Linia brzegowa ma dwa kilometry długości, a w całym akwenie są dwa miliony sześcienne wody. To ilość wody, którą Opole zużywa w ciągu ponad trzech miesięcy.

Zobacz: Kamionka Piast oczami nurków. Zobaczcie niesamowite zdjęcia

Kochanowski przyznaje, że największym zaskoczeniem było dla niego „odkrycie” podwodnego klifu, ciągnącego się od jednej z platform do wschodniego brzegu przy ul. Rejtana.

- To urokliwy szlak, rzadko uczęszczany i nurkowanie tam przypomina trochę spacer górskimi graniami - dodaje.

Autorzy dokumentu zaznaczyli także inne atrakcje kamionki np. platformy do ćwiczeń nurków, wrak fiata 126P, duże lustro, ruiny domku. Na mapie można też znaleźć zatopiony las oraz łąkę.- Szczególnie to drugie miejsce jest pełne wodnych roślin - dodaje Kochanowski.

Podczas badań stwierdzono także obecność 14 gatunków ryb i potwierdzono obecność słodkowodnej meduzy.

Zobacz: Meduzy pływają w kamionce Piast w Opolu. To przez ciepło [wideo, zdjęcia]

- W innych częściach kraju meduza byłaby sporym zaskoczeniem i ciekawostką przyrodniczą, jednak na Opolszczyźnie meduzy spotykane są od lat osiemdziesiątych - podkreśla Kochanowski. - Wynika to z tego, że średnia temperatura na terenie Opolszczyzny jest jedną z najwyższych w kraju. Niektórzy naukowcy nasz region nazywają wręcz Florydą Polski.

W sobotę nad brzegiem kamionki stanęła niewielka tablica z mapą, która dostępna jest także w internecie pod adresem: podwodneopole.pl.

Na tym nie koniec, bo miłośnicy nurkowania planują przygotowanie map dla pozostałych kamionek.

_______________________________________________________________________________________
Przeczytaj też: W Opolu powstanie... sztuczna rafa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto