Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kończy się czas, przeznaczony na wykup mieszkań za "złotówkę"

Anna Polewiak
Zbigniew Maślak i Stefan Pituła liczą, że uda się wyremontować wspólnotowy budynek przy ul. Kościuszki
Zbigniew Maślak i Stefan Pituła liczą, że uda się wyremontować wspólnotowy budynek przy ul. Kościuszki Anna Polewiak
Najwięcej lokatorów na taki krok zdecydowało się w ubiegłym roku. Teraz wniosków też nie brakuje

Znowelizowana ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych wprowadziła tanie przekształcenia mieszkań lokatorskich w pełną własność. Czasu na skorzystanie z tej okazji jest jednak niewiele, bo tylko do końca roku. Trybunał Konstytucyjny uznał bowiem, że przepisy zobowiązujące spóldzielnie mieszkaniowe do przenoszenia własności lokali na swoich członków, są niezgodne z konstytucją, m.in. dlatego, że uszczuplają majątek spółdzielni i działają przeciwko innym współmieszkańcom.

Od 31 lipca 2007 r. w Spółdzielni Mieszkaniowej "Lokator", największej w mieście, zrealizowanych zostało 4321 wniosków o przekształcenie praw do lokali, w tym 2870 na odrębną własność. Wnioski będą realizowane do końca grudnia. W SM "Lokator" powstało 166 odrębnych nieruchomości. Nie funkcjonuje tu żadna wspólnota. Ta mogłaby powstać, ale wtedy, gdy mieszkania wykupią wszyscy lokatorzy danego budynku. - Spółdzielnia tworzy fundusz remontowy, a obowiązek świadczenia na ten fundusz dotyczy członków spółdzielni, właścicieli lokali nie będących członkami oraz osób nie będących członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali. Właściciele są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, nieruchomości wspólnych, także tych stanowiących mienie spółdzielni na takich samych zasadach, jak członkowie spółdzielni. Obecnie różnica polega jedynie na tym, że ustanowienie odrębnej własności lokali wiąże się z obowiązkiem płacenia przez właścicieli podatku od nieruchomości oraz opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego gruntu lub podatku od nabytej ułamkowej części własności bezpośrednio do naszej gminy. Natomiast spółdzielnia pomniejsza wysokość opłaty eksploatacyjnej o wartość skalkulowaną z tego tytułu - wyjaśnia Józef Drygała, wiceprezes SM Lokator.

Podobnie działa to w innych spółdzielniach. W Spółdzielni Mieszkaniowej "Fenix" przekształcono w odrębną własność 73 lokale mieszkalne. W spółdzielni pozostało 704 spółdzielczych własnościowych praw i 7 lokatorskich.

Zarządzanie nieruchomościami nadal prowadzone jest pod nadzorem spółdzielni

W Spółdzielni Mieszkaniowej Metalurg wnioski są realizowane na bieżąco. Terminy z kancelarią ustalone są też na grudzień. W Spółdzielni Mieszkaniowej Metalurg z nowelizacji ustawy skorzystało około 350 osób. - Pozostali mają zadłużenie wobec spółdzielni. W takim przypadku niemożliwe jest przekształcenie mieszkań w odrębną własność - przyznał Andrzej Madej, prezes SM Metalurg.

Zdaniem zarządu spółdzielni lokatorzy, którzy wykupili mieszkanie przed wejściem ustawy i zapłacili dużo więcej, czują się pokrzywdzeni nierównym potraktowaniem.

Dąbrowska gmina stosuje natomiast od 2007 r. bonifikaty przy sprzedaży lokali mieszkalnych najemcom w zasobach komunalnych, zarządzanych przez MZBM. Największe zniżki miały miejsce na samym początku. Wynosiły do 90 procent wartości lokalu, czyli wykupujący płacił do 10 procent oszacowanej wartości mieszkania. W tym roku premia wynosi do 60 procent. - Procedury wykupu lokali mieszkalnych reguluje ustawa o gospodarce nieruchomościami, która przyznaje najemcy gminnych lokali mieszkalnych pierwszeństwo w ich nabyciu - poinformowała Anna Zubko z UM. Od 2007 roku sprzedano łącznie 1639 lokali komunalnych. W 2007 r. wykupiono ich 217, w zeszłym roku 940, do 6 listopada br. 482. Sprzedaż cały czas trwa.

- Wnioski złożone w tym roku, a zrealizowane już w przyszłym, zostaną objęte tegoroczną bonifikatą - dodała Anna Zubko.

W zasobach komunalnych po wykupie tworzą się wspólnoty. Jest ich ponad 200. Jedną z nich jest ta przy ul. Kościuszki 39. Liczy 57 lokatorów na 110 mieszkańców budynków. - Większość właścicieli wykupiła mieszkania korzystając z gminnych bonifikat. Wspólnota zawiązała się pięć lat temu - wyjaśnił Zbigniew Maślak, członek zarządu wspólnoty.

Wspólnota chciałaby inwestować w budynek, ale musi czekać na pieniądze z gminy.

- Gmina ma wobec nas zadłużenie, które ma wyrównać do 31 marca 2010 r. W czerwcu br. wyniosło ok. 230 tys. zł, we wrześniu ok. 145 tys. zł. Przeznaczamy je na remonty - przyznał Stefan Pituła z zarządu wspólnoty.

Remontu wymagają m.in. klatki schodowe i ściany zewnętrzne budynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kończy się czas, przeznaczony na wykup mieszkań za "złotówkę" - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto