Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Instytut Konfucjusza Uniwersytetu Jagiellońskiego będzie mieć nową siedzibę z chińskim ogrodem [WIZUALIZACJE]

Iwona Krzywda
W nowej siedzibie Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego powstaną sale wykładowe i unikalny park dla krakowian.

Na początku przyszłego roku Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego Instytut Konfucjusza w Krakowie przeprowadzi się do nowej siedziby przy ul. Oleandry 2 A. Pomieszczenia dla specjalistów z zakresu wiedzy o Państwie Środka powstają w budynku, z którego wcześniej korzystali studenci nauk geologicznych. Personel i uczniowie Instytutu Konfucjusza przeniosą się do nich z zajmowanego obecnie obiektu przy ul. Radziwiłłowskiej.

– Dotychczasowa siedziba stała się dla nas zdecydowanie zbyt ciasna. Dzięki przeprowadzce zyskamy większą przestrzeń. Będziemy mieli odpowiednie warunku, żeby rozszerzyć naszą ofertę i uruchomić dodatkowe kursy językowe, które cieszą się dużym zainteresowaniem – mówi dr Małgorzata Osińska, dyrektor Instytutu Konfucjusza UJ.

Modernizacja budynku przy ul. Oleandry 2A ruszyła jesienią 2017 r. i ma zakończyć się jeszcze w tym roku. W obiekcie trwają obecnie intensywne prace remontowe. Bryła nieruchomości pochodzącej z lat 50. XX w. nie zmieni się radykalnie, w środku zaplanowano jednak gruntowną przebudowę. Przestawiane są ściany, powstaje także nadbudowa ostatniego piętra, gdzie swoje miejsce znajdzie duża aula, której do tej pory brakowało.

W nowej siedzibie pracownicy i uczniowie Instytutu Konfucjusza UJ będą mogli korzystać z wygodnych sal wykładowych i laboratorium językowego, wyposażonego w nowoczesny sprzęt. Pracownia ułatwi naukę mandaryńskiego i przeprowadzanie międzynarodowych egzaminów sprawdzających umiejętność posługiwania się nim.

Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego przy okazji inwestycji postanowiły również zadbać o teren wokół obiektu, do którego przeniesie się Centrum Kultury i Języka Chińskiego. Przed budynkiem przy ul. Oleandry 2A powstanie pierwszy w Krakowie ogród chiński, otwarty dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców i turystów. Zielona przestrzeń została zaprojektowana na wzór parków, które można spotkać w kraju Wielkiego Muru. Ogród ma być prosty i minimalistyczny. Pomiędzy rosnącymi już na tym terenie drzewami zostaną zasadzone m.in. rośliny typowo azjatyckie np. bambusy, wśród nich wytyczone będą nieregularne ścieżki, pojawią się również ławki i stoliki, przy których można usiąść i odpocząć. – Zależało nam, żeby ta przestrzeń nawiązywała do tego, czym na co dzień się zajmujemy. Mamy nadzieję, że takie miejsce przyciągnie krakowian i wzbudzi ich zainteresowanie kulturą Chin i Azji – opowiada dyrektor Osińska.

Instytut Konfucjusza UJ jest jednym z pięciu tego rodzaju w Polsce. W każdym roku akademickim z jego oferty korzysta ok. tysiąca osób. Placówka prowadzi m.in. kursy języka mandaryńskiego dla dzieci, młodzieży i dorosłych, niedawno we współpracy z Instytutem Bliskiego i Dalekiego Wschodu uruchomiła również studia podyplomowe „współczesne Chiny”, adresowane do osób, które swoją karierę zawodową wiążą ze współpracą z Azjatami.

Dzieje się w Krakowie

Co Ty wiesz o Krakowie? Pytamy o smog i zanieczyszczenie powietrza

Co Ty wiesz o Krakowie? Pytamy o Smog!

from

Polska Press Grupa

on

Vimeo

.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Instytut Konfucjusza Uniwersytetu Jagiellońskiego będzie mieć nową siedzibę z chińskim ogrodem [WIZUALIZACJE] - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto