Kukiz wystartuje w wyborach, więc Sony... zablokowało wydanie płyty z Borysewiczem

Radosław Dimitrow

Paweł Kukiz poinformował, że nie dojdzie do premiery albumu "Borysewicz-Kukiz", która... jest prawie gotowa. Powód? Na jej wydanie nie zgadza się wytwórnia Sony Music Polska, jeszcze do niedawna związana z muzykiem.
Paweł Kukiz podkreśla, że utwory na płycie przygotowywanej z Janem Borysewiczem są „apolityczne”, ale dla Sony Music Polska nie ma to znaczenia.
 Piotr Krzyżanowski/Polskapresse

- Jestem tuż po rozmowie telefonicznej z Maciejem Kutakiem, dyrektorem generalnym Sony Music Polska. Poinformował mnie, iż w związku z moim udziałem w kampanii prezydenckiej uważa nasz kontrakt za zerwany - poinformował Paweł Kukiz.

Chodzi o płytę, nad którą opolski muzyk pracował przez ostatnie miesiące z Janem Borysewiczem. Premierę zaplanowano na jesień br. Jak przekonuje Kukiz, utwory zawarte na płycie były pozbawione jakichkolwiek wątków politycznych. Dlatego jest zdziwiony, że firma wycofała się z kontraktu po tym, jak ogłosił, że startuje na prezydenta RP.

„Tłumaczenia Kutaka były przedziwne. Na moje argumenty, że kampania prezydencka kończy się 10 maja, a płyta ma się ukazać dopiero w listopadzie, odpowiedział, że... to będzie klapa finansowa dla jego firmy, bo muzyka nie może być wykonywana przez polityka… - relacjonował Kukiz na swoim facebookowym profilu.

Informacja ta wywołała w sieci prawdziwą burzę. Wielu internautów stanęło w obronie muzyka, tym bardziej że Sony Music nie zgodziła się, by Kukiz wydał płytę z Borysewiczem w innej wytwórni. Powodem jest umowa na wyłączność, jaką Sony Music ma podpisaną z Borysewiczem.

W piątek wydawca opublikował oficjalne oświadczenie w tej sprawie:

„Sony Music Entertainment jest międzynarodowym wydawcą muzycznym, któremu globalne zasady zabraniają angażowania się w jakąkolwiek działalność polityczną” - napisał Maciej Kutak. „Paweł Kukiz, decydując się na udział w wyborach prezydenckich, de facto czynnie zaangażował się w politykę i rozpoczął kampanię wyborczą. Dla Sony Music Entertainment Poland jest to sytuacja wbrew obowiązującym firmę na całym świecie zasadom” - czytamy dalej w komunikacie.

Wydawca poinformował ponadto, że nie zamyka drogi muzykowi, by wydał płytę solową w innej wytwórni.

Zrezygnował także z roszczeń z tytułu zaliczki, którą przekazał Kukizowi na poczet przyszłych dochodów z płyty.
Zapytaliśmy w piątek wydawcę, czy w innych krajach zdarzało się już, by Sony Music zrywał umowę z artystą z racji jego zaangażowania się w politykę, czy też przypadek Kukiza jest precedensowy. Jednak firma nie odpowiedziała.

Paweł Kukiz startuje w wyborach prezydenckich

TVN24/x-news

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

19.02.2015, 14:20

Dla większości was barany najlepszym prezydentem był bolek albo pijany wiecznie alex. Innych wartościowych ludzi nie widzicie?

18.02.2015, 21:43

. Wydaje się być patriotą dla którego liczy się Polska i Polacy, a w dzisiejszych czasach takich ludzi potrzebuje nasz kraj aby stać się znów silnym i niezależnym. Zagłosuję na niego ze względu na to że dość mam już tych samych cwanych politycznych mord, które od 25lat pokazują stacje telewizyjne, dość mam już ludzi którzy mydlą oczy obietnicami a liczy się dla nich jedynie własny zysk. Od upadku komuny w Polsce rządzą ci sami ludzie, czas z tym skończyć, czas aby coś w tym kraju się w końcu zmieniło, dlatego proszę każdego kto idzie do urn wyborczych aby zastanowił się na kogo warto zagłosować i aby nie opierał swojej opinii jedynie na przekazach płynących z telewizji która już dawno przestała być niezależna. To od naszego myślenia zależy czy naszym następcom będzie żyło się lepiej, pomyślcie o nich, pomyślcie o Polsce.

18.02.2015, 21:42

Akurat Kukiz jest jednym z nielicznych Kandydatów na których warto głosować, nazywanie go anarchistą to głupota. Kukiz jest człowiekiem o niezależnych poglądach, poglądach które nie są poprawne politycznie i dlatego jego osoba budzi tyle kontrowersji. Według mnie osoba Pawła Kukiza wypada bardzo pozytywnie na tle reszty kandydatów, między innymi Korwina którego nikt już nie bierze na poważnie, Kandydata ONRu który raczej nie jest zbyt rozgarnięty, tej blond dziuni z SLD która jest tylko marionetką w rękach Millera, Bronisława który robi to czego potrzebuje PO, Palikota który gra w politykę tak aby zarobić jak najwięcej zmieniając poglądy jak zawieje, czy na końcu Grodzkiej której kandydatury komentować nie ma sensu...
W całym tym zestawieniu osoba Pawła Kukiza nie wypada źle, jest wręcz przeciwnie. Kukiz nie niesie ze sobą bagażu politycznych doświadczeń zdobytych przed i po transformacji systemowej, nie jest też ściśle związany z żadną frakcją polityczną, nie jest marionetką bez własnego zdania, rzuconą społeczeństwu po to aby komuchy z SLD utrzymały się przy korytach, nie jest kandydatem próbującym wybić się, dopasowując swoją postać do modnych i postępowych poglądów politycznych... Paweł Kukiz wygląda mi na człowieka który potrafi sam racjonalnie myśleć i tworzyć własne niezależne opinie, nie pozwala aby poprawność polityczna zamknęła mu usta, jego poglądy są przeciwne temu co w Polsce robiło SLD i co robi PO, nie jest też ortodoksyjny jak PISowcy.

18.02.2015, 12:14

A kro to jest Kukiz, kogo on interesuje. Po co pisćc takie bzdety.

18.02.2015, 08:57

Nie lubię Pana Pawła Kukiza za to jak się zachowuje. Grandziarz i tyle, anarchista - rozwalić system i tego typu podobne pierdy, a sam w tym systemie chciałby uczestniczyć i to od razu na samym szczycie - być prezydentem to brzmi dumnie.
Pamiętam jak kilka lat temu P. Kukiz uśmiechał się ochoczo przy kampaniach PO później jakiś romans z prawicą - jak ufać takiemu człowiekowi ?

17.02.2015, 22:17

a ja stawiam na Pawełka jeżeli chcecie dyskutować zapraszam.

17.02.2015, 16:13

Pamiętam jak na scenie popijał piwko w czasie koncertu i wcale się z tym nie krył. Mógłby sobie odpuścić i wypić po koncercie ale widać suszyło go bardzo.

17.02.2015, 15:36

Ale jak to jest, że Sony Music Polska obsługiwało Krzysztofa Cugowskiego, gdy ten był senatorem, a nie chce obsługiwać Kukiza gdy ten dopiero startuje w kampanii? ;)

17.02.2015, 13:45

jeden jedyny kandydat, który jest za JOWami

16.02.2015, 22:51

Te komentarze to stek bzdur. Nikt z was zapewne nie wie co to demokracja i na jakich zasadach się opiera. Dla piszących te bzdury jedynym dobrym prezydentem był bolek. Jaki poziom taki prezydent.
i dlatego Polska cały czas dostaje w d..ę.

16.02.2015, 22:27

brakło promili we krwi więc zajął się polityką

16.02.2015, 21:52

jeszcze hita zaśpiewa

16.02.2015, 21:43

bujaj się Hela tak jak Kukiz

16.02.2015, 20:49

Gdyby był homo i jeszcze innego wyznania, to wtedy, jak najbardziej, nawet za Oceanem by mu zrobili reklamę na 44 fajery! A, że chrześcijanin i hetero, to trzeba gościa skreślić....

16.02.2015, 20:49

MASZ MÓJ GŁOS....

16.02.2015, 16:09

Kukiz to od dawna bardziej polityk niż muzyk - taka jest smutna prawda!

16.02.2015, 16:03

A ja zagłosuję na Kukiza!

16.02.2015, 14:48

A moje globalne zasady nie pozwalają kupować żadnych płyt w Sony Music....