Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kulinarne Opole. Nasz specjał to nie tylko rolada [rozmowa NaM]

Anna Grudzka
Archiwum prywatne
W ramach akcji kulinarnie.naszemiasto.pl piszemy o najciekawszych smakach kuchni regionów.

Nasza regionalna kuchnia kojarzy się przede wszystkim z kluskami, roladą i modrą kapustą.
Kuchnia Śląska Opolskiego stanowi mieszankę wpływów polskich, niemieckich, czeskich oraz kresowych. Szczególna troska, silne przywiązanie i pielęgnowanie bogatej tradycji przez obecnych mieszkańców woj. opolskiego, w tym przekazywanie przepisów kulinarnych z pokolenie na pokolenie, powoduje, że możemy dziś skosztować potraw, które jadali nasi przodkowie. Np. Krajanki (kołaczyki drożdżowe z makiem, serem albo z jabłkami), wodzionkę (suchy chlyb i wody szklonka), pańczkraut (kiszona kapusta z ziemniakami), placki kartoflane, anyżki (małe biszkopciki), kartoffelsalat (idealna sałatka do piwa), harynki w cebulowej zołzie (śledzie pod pierzyną cebulowego sosu ze śmietany), siemieniotka (zupa wigilijna), karminadle (kotlety mielone), ciastka ze skwarek i wiele, wiele innych.

Dziś mamy dostęp do kuchni z całego świata, czy w tym zalewie smaków i aromatów nie zapominamy czasem o naszym kulinarnym dziedzictwie?
Mamy coraz większą świadomość tego, co jemy. Zaczynamy czytać etykiety produktów, szukamy lokalnych producentów, a kiedy zakładamy swoje rodziny, zaczynamy się interesować kuchnią rodzimą, bo zależy nam na zdrowiu naszych najbliższych. Jako Stowarzyszenie Opolskich Blogerów Kulinarnych bierzemy udział w różnych imprezach kulinarnych i staramy się w swoim potrawach przemycać dania regionalne. Zawsze mamy pozytywny odbiór mieszkańców Opolszczyzny, że przywołaliśmy żywe obrazy kuchni ich rodzinnych domów.

Jak można zmodyfikować kuchnię regionalną, czy w ogóle można? Czy mniej kaloryczne musi oznaczać mniej smaczne?
Kuchnia śląska – nie ma co ukrywać - jak ciężka i tłusta. Nasi dziadkowie ciężko pracowali i potrzebowali sporej dawki kalorii. Przy dzisiejszym, siedzącym trybie życia powinniśmy zadbać o to, żeby nasze menu było bardziej lekkie. Gotowaniem należy się bawić, eksperymentować. Dlatego zachęcam do obniżenia kaloryczności potraw regionalnych. Do klusek śląskich proponuję pietruszkowe albo bazyliowe pesto, zawiesiste sosy można zagęszczać zmiksowanymi warzywami a nie mąką, karminadle zamiast smażyć można grillować podobnie jak burgery wołowe. Do kołoczy i innych słodkości zamiast cukru można dodać miód, syrop klonowy albo z agawy, a majonez w sałatkach zastąpić jogurtem. Najważniejsze jednak by gotowanie i karmienie najbliższych sprawiało nam przyjemność.

A jakie jest pani najsmaczniejsze wspomnienie kulinarne z dzieciństwa?
Kiedy zamykam oczy i przenoszę się w świat dziecięcych lat od razu przypomina mi się zapach drożdży, które wyrastały na ciepłym piecu kaflowym. Właśnie ten zapach pracujących drożdży kojarzy mi się z ciepłym i bezpiecznym domem. Mama robiła z nich zaczyn na ciasto drożdżowe albo na buchty.
Moja babcia nazywała je „kluskami na majtkach”, bo były gotowane na firance, w moim domu mówimy na nie „kluski na parze”. Nie jadamy buchetek na słodko, tylko z sosem mięsno – grzybowym. W ogóle nie lubię słodkich obiadów. Zupa owocowa albo mleczna była dla mnie dużą karą.

Czy dziś w swojej kuchni próbuje pani te smaki odtworzyć?
Na swoim blogu kulinarnym Bon Appetit Małgorzaty zgromadziłam już ponad 700 przepisów. Gotowanie traktuję jako pasję. Lubię eksperymentować i jestem otwarta na nowe wrażenia kulinarne, ale przede wszystkim cenię sobie tradycję i sprawdzone przepisy rodzinne. Z dużym zamiłowaniem wracam do receptur mojej mamy i babci. To one były moimi pierwszymi wzorcami w kuchni.

Przyślij swój przepis i wygraj telefon!

Lubicie gotować? Macie ulubione potrawy? Weźcie udział w konkursie na najciekawszy autorski przepis na danie z Waszej okolicy. Przepis prześlijcie na adres [email protected] do 22.10 do godz. 23.59, w tytule maila wpiszcie „Smaki regionu”. Do wygrania są trzy telefony Nokia Lumia 535.
Więcej szczegółów na kulinarnie.naszemiasto.pl.

Przepisy znajdziecie na kulinarnie.naszemiasto.pl, a restauracje serwujące m.in. kuchnię regionalną na PizzaPortal.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kulinarne Opole. Nasz specjał to nie tylko rolada [rozmowa NaM] - Opole Nasze Miasto

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto