Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lista specjałów z regionu jest długa

Edyta Okoniewska
Masz ochotę na herbatę lipową, pikle kaszubskie czy kociewskie kluski ziemniaczane? Najprostszym sposobem, aby spróbować tych produktów tradycyjnych, jest wybranie się do kwatery agroturystycznej, która w swojej ofercie serwuje te przysmaki.

Pozostałym podmiotom trudniej jest wprowadzić do obrotu regionalne specjały. Niestety, przepisy sanitarne, jak i weterynaryjne wciąż nakładają na zainteresowanych wiele dość trudnych do zrealizowania wymogów. O tym, jakie warunki trzeba spełnić i dlaczego warto na dobre zająć się produktami regionalnymi mówiono podczas konferencji zorganizowanej w Starej Kiszewie. Uczestniczyło w niej ponad sto osób, co dowodzi, że zainteresowanie tematem jest naprawdę duże.

Warto dodać, że województwo pomorskie zajmuje pierwsze miejsce na liście produktów tradycyjnych, prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Producenci żywności z naszego regionu zarejestrowali już 113 wyrobów. Okazuje się, że najłatwiej jest wprowadzić je do obrotu gospodarstwom agroturystycznym, które w ramach swojej działalności na co dzień serwują posiłki. To jest świetnym wabikiem na turystów.

- Wypoczywając w kwaterach, chcą oni spróbować regionalnych specjałów - mówi Alicja Wacholc, właścicielka kwatery agroturystycznej w Lipach. - To daje nam duże możliwości.

Na koniec dodajmy, że zainteresowanie żywnością wysokiej jakości jest światowym trendem.

- Zależy nam na tym, aby urynkowić produkty tradycyjne - mówi Edyta Klasa z Urzędu Marszałkowskiego. - Dlatego też chcielibyśmy pomóc rolnikom w przebrnięciu przez wszystkie przepisy, np. weterynaryjne, aby mogli oni utworzyć wzorcowe gospodarstwa, zajmujące się sprzedażą produktów tradycyjnych.

Przyjmowanie wniosków o wpis na listę produktów należy do marszałka, który przesyła je do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Produkt może zgłosić każdy wytwórca, przedsiębiorstwo, osoba prywatna i stowarzyszenie. Wiele produktów zgłaszają koła gospodyń wiejskich. Jednak nie każdy wyrób może znaleźć się na liście. Jednym z warunków jest udowodnienie, że dana receptura jest wykorzystywana niezmiennie od co najmniej 25 lat, wykonywana przy użyciu tych samych tradycyjnych metod i ma ścisły związek z regionem. Na poparcie wniosku warto zacytować źródła historyczne, w których zgłaszany produkt jest wymieniany i opisywany.

Gdzie możesz szukać produktów tradycyjnych
Choć obecnie produkty tradycyjne najłatwiej kupić w kwaterach agroturystycznych, to możesz ich szukać również podczas imprez promujących region. W Gdańsku co roku organizowane jest Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego. Odbywa się ono w ostatnią niedzielę maja. Poza tym istnieje sieć Dziedzictwa Kulinarnego Województwa Pomorskiego, która zrzesza wytwórców takiej żywności.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto